Podczas poprzedniej sesji Rady Powiatu Pruszkowskiego omawiana była uchwała o przystąpieniu powiatu do związku powiatowo-gminnego „Grodziskie Przewozy Autobusowe”. Projekt ten wywołał niespodziewaną dyskusję.

Poprawa działania komunikacji publicznej była hasłem wyborczym wielu samorządowców, niemniej najenergiczniej tematem od początku kadencji zajął się wójt Żabiej Woli – Piotr Rybka, który w dużej mierze jest siłą napędową tego projektu. Nie udałby on się też bez zaangażowania władz Grodziska i powiatu grodziskiego widzącego duże szanse na poprawę działania komunikacji autobusowej i pozyskanie na nią dopłat z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA).

Związek działa bardzo prężnie i dołączają do niego kolejne gminy spoza powiatu grodziskiego, widząc korzyści, jakie daje ten pomysł i szanse, których w pojedynkę nie są w stanie wykorzystać. Tę szansę widzą też władze powiatu pruszkowskiego, który ze względu na swoją specyfikę w dużej mierze nie wpisuje się w kryteria otrzymania środków z FRPA.

Członkostwo powiatu pruszkowskiego w związku, pozwoli na zgłoszenie do naboru i pozyskanie dofinansowania na linie autobusowe dotychczas finansowane z dotacji gmin. Możliwe jest tu otrzymania dopłaty 3,00 zł za wozokilometr. Zaoszczędzona kwota pozwoli na np. zwiększenie liczby kursów bądź uruchomienie kursów weekendowych.

Początkowo zgłoszone mają zostać linie autobusowe: Pruszków-Nadarzyn, Raszyn-Pruszków oraz Błonie-Brwinów-Nadarzyn. Należy jednak zaznaczyć, że są to jedynie propozycje, a sam przebieg linii, częstotliwość kursów, rozkład jazdy oraz koszty będą konsultowane bezpośrednio z władzami gmin.

Roczny koszt przystąpienia do związku dla powiatu pruszkowskiego to około 100 000 zł. Biorąc pod uwagę możliwość pozyskania dotacji, oraz wszelkie koszty związane z obsługą komunikacji autobusowej, które przejmuje na siebie związek, jest to kwota o wiele niższa niż gdyby powiat budował podobne struktury u siebie. Projekt ten wywołał jednak na ostatniej sesji długą dyskusję, zamieszczoną pod artykułem. Dyskusja ta w wielu momentach z merytoryką nie miała nic wspólnego. Warto tu zwrócić uwagę przede wszystkim na jedną radną z PiS, która zarzucając innym radnym nieprzygotowanie, sama mówiła cały czas o „Grodzkich” a nie „Grodziskich Przewozach Autobusowych”.

Przez ostatnie lata komunikacja na terenie powiatu grodziskiego zmieniła się diametralnie. Jest to nieporównywalny poziom świadczonych usług. Możliwe jest to dzięki dofinansowaniom zewnętrznym. Miejmy nadzieję, że już w najbliższym roku mieszkańcy powiatu pruszkowskiego będą mogli sami doświadczyć podobnych zmian.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: