Już po raz kolejny Klub Honorowych Dawców Krwi „Serce Pruszkowa” zorganizował akcję krwiodawstwa. Tym razem z okazji Tłustego Czwartku organizatorzy wraz ze Starostwem Powiatowym w Pruszkowie przygotowali dla uczestników słodki poczęstunek.

Akcja honorowego oddawania krwi pn. „Gorące serca” odbyła się 24 lutego w budynku „Przystanku Pruszków” przy ul. Sienkiewicza 2. Jak informują organizatorzy, do akcji przystąpiły 53 osoby, którym nieobca jest idea niesienia pomocy ludziom poszkodowanym w wypadkach i chorym potrzebującym krwi. Łącznie zebrano 19,35 litrów tego drogocennego płynu, ofiarowanych przez 43 darczyńców. – Krew z reguły można oddawać w stałych punktach w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ale nie wszystkim jest po drodze jechać do Warszawy. I dlatego RCKiK organizuje akcje wyjazdowe na terenie całego województwa. Dziennie odbywają 4 takie akcje i tak przez cały rok, także w święta. My organizujemy akcje od 7 lat. Łącznie było to 100 akcji, podczas których zebraliśmy ponad 1000 litrów krwi. W każdym roku organizujemy od 11 do 14 akcji, w tym roku będzie ich 13. Jeżeli zapotrzebowanie będzie większe, to zwiększymy tę liczbę do 15 lub więcej – mówi Artur Sawicki, prezes Klubu HDK „Serce Pruszkowa”. – Na każdej pojawia się od 30 do 50 krwiodawców. Biorąc pod uwagę, że mężczyzna może oddawać krew raz na dwa miesiące, a kobieta raz na trzy, to praktycznie każdy z terenu powiatu pruszkowskiego jest w stanie oddać krew na miejscu w Pruszkowie.

Ponieważ akcja odbywała się w Tłusty Czwartek, nie mogło zabraknąć również słodkiego poczęstunku w postaci pączków, które ufundowało Starostwo Powiatu Pruszkowskiego i RCKiK w Warszawie. – Krew pozyskiwana w tych zbiórkach jest przekazywana do stacji krwiodawstwa w Warszawie, skąd jest rozdysponowywana do szpitali na terenie Warszawy i Mazowsza. Szpitale skarżą się na coraz mniejszą ilość krwi, więc działanie Stowarzyszenia to bardzo potrzebna inicjatywa i wspierana przez Powiat Pruszkowski – mówi Starosta Krzysztof Rymuza.

Już za miesiąc odbędzie się kolejna akcja na „Powitanie wiosny”, która zorganizowana będzie wspólnie z Urzędem Miasta. Krew będzie można oddać 8 marca (wtorek) w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Zana w Pruszkowie w godzinach 9.00-13.00.

Przypomnijmy, że krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca minimum 50 kg. W dniu donacji należy zjeść lekkie śniadanie, a w dobie poprzedzającej nie należy przyjmować leków i spożywać alkoholu. Obecnie potrzebne są wszystkie grupy krwi – stany zapasów krwi i płytek krwi są alarmująco niskie. – Aktualnie jest przeogromne zapotrzebowanie na krew. Z reguły jest taki problem w okresach wolnych takich, jak ferie czy wakacje. Teraz jest niespotykana sytuacja, bo wszystkie rodzaje osocza i grup krwi są w stanach bardzo niskich, tylko w dwóch przypadkach są to stany średnie. Sytuacja jest dramatyczna, a to, co obecnie dzieje się za naszą wschodnią granicą, wskazuje, że to zapotrzebowanie na krew będzie jeszcze rosło – podkreśla prezes Sawicki, który apeluje do mieszkańców, aby jeszcze liczniej włączali się w kolejne akcje Klubu.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Gorące serca w Pruszkowie


To może Cię zainteresować: