Po kilku latach starań powiat pruszkowski rozpoczyna budowę krytego basenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych przy ulicy Gomulińskiego w Pruszkowie. Wyłoniono już wykonawcę tego zadania, które warte będzie blisko 30 mln zł.

Pomysł wybudowania drugiego basenu w Pruszkowie pojawił się już kilka lat temu, a w 2018 r. Radni Powiatu Pruszkowskiego otworzyli drogę do realizacji inwestycji, podejmując stosowną uchwałę w tej sprawie. Wszystko po to, aby ułatwić uczniom zajęcia pływania, kształcić przyszłych mistrzów, a także stworzyć miejsce, gdzie mieszkańcy powiatu będą mogli realizować swoje pasje i aktywnie spędzać czas wolny. Obecnie taką funkcję pełni pływalnia „Kapry”, która obsługuje całe miasto oraz gminy z terenu powiatu pruszkowskiego. Przy tak dużym obłożeniu, jasnym stało się, że powiat potrzebuje rozbudowy takiej infrastruktury. - Będzie to basen pływacki przyszkolny, który będzie także udostępniony dla ogółu mieszkańców, ale przede wszystkim będzie zabezpieczał potrzeby szkolne. W tej chwili lekcje pływania dla szkół i szkolne zawody pływackie odbywały się, przed remontem, na basenie ogólnodostępnym, ale dostępność tego basenu była tak niska, że większość szkół nie była nawet w stanie zrealizować swojego podstawowego programu edukacyjnego w zakresie nauki pływania. Stąd duża presja środowiska szkolnego całego powiatu na budowę tego basenu – mówi Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski. - Historia przebudowy basenu jest niezwykle złożona. Od kilku lat trwały dyskusje i starania Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, które w różnych okresach miały większe lub mniejsze wsparcie opinii społecznej i rady powiatu. W ostatnim czasie udało się zjednoczyć wokół budowy basenu, która została wsparta znaczącą kwotą dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozostałe środki powiat zapewnia z własnego budżetu. Jednocześnie czynimy wszelkie starania, aby przekonać decydentów o  możliwość zwiększenia dotacji na tę ważną inwestycję. Cały czas szukamy nowych możliwości dofinansowania.

Realizacja zadania nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim za sprawą dużych nakładów finansowych, których w Starostwie początkowo brakowało. Pozyskane do tej pory dofinansowanie w wysokości ponad 10,5 mln zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2020 z założenia miało pokryć ponad połowę całkowitych kosztów zadania. Dziś już wiemy, że inwestycja będzie warta znacznie więcej niż zakładano, a dofinansowanie pokryje tylko 30% wartości inwestycji. - Dzięki decyzji Rady Powiatu Pruszkowskiego, na ostatniej sesji został zatwierdzony budżet realizacji zadania pn. „ Budowa basenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie”. W związku z tym, że dopięliśmy już harmonogram finansowania i budżet, niebawem podpiszemy umowę z wyłonionym wykonawcą –  firmą Moris Polska Sp. z o. o. Jest to firma, która zrealizowała kilka dużych inwestycji na terenie całego kraju. Jest również wykonawcą budowy pawilonu „D” w Szpitalu Powiatowym. Mamy więc pozytywne doświadczenia ze współpracy – dodaje Starosta Pruszkowski, który opowiada nam także, jak będzie wyglądała przyszła inwestycja. - Projekt basenu to dwukondygnacyjna budowla. Na kondygnacji nadziemnej będzie znajdowała się hala basenowa wraz z zapleczem i trybunami dla 240 osób. Oprócz tego zaplanowano budowę dwóch szatni, które mogą przyjąć 160 osób, osobne szatnie dla osób z niepełnosprawnościami i szatnię rodzinną na około 10 osób. Natomiast kondygnacja podziemna będzie zawierać pomieszczenia techniczne, związane z technologią uzdatniania wody, z obsługą techniczną budynku i z mediami. Wymiary basenu to: główna niecka 25 na 21 metrów o głębokości od 1,35 do 2 metrów, pasy torów pływackich to 8 razy 25 metrów oraz oddzielny basen do nauki pływania - 17 na 5 metrów o głębokości 1,3 metra.

Jak wspomina Starosta, główny termin realizacji zadania to 18 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą. Oznacza to, że basen powinien być otwarty jeszcze przed końcem przyszłego roku.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: