1 czerwca, w Dzień Dziecka otwarty został w pruszkowskim Parku Kościuszki nowy, imponujący plac zabaw. Plac zabaw szczególny, bo stworzony w dużej mierze z myślą o dzieciach niepełnosprawnych. Jakie atrakcje czekały na dzieci tego dnia i z czego mogą skorzystać, bawiąc się na tym placu zabaw na co dzień?

Punktualnie o godzinie 11.00 plac zabaw został oficjalnie otwarty, a uroczystości trwały niemal cały dzień. Najmłodsi mieli okazję brać udział w wielu animacjach, grach i przedstawieniach. Nie zabrakło iluzjonisty, szczudlarzy oraz pokazu baniek mydlanych. Po południu czas umilał wszystkim zespół muzyczny ZTL Pruszkowiany.

Największą atrakcją był jednak sam plac zabaw, o którego powstaniu i koncepcji rozmawialiśmy z Beatą Czyżewska, zastępcą Prezydenta Miasta Pruszkowa. – Plac zabaw w Parku Kościuszki nie jest pierwszą tego typu inwestycją w naszym mieście, ponieważ postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się miejscom, w których wolny czas spędzają najmłodsi mieszkańcy. Stąd też inicjatywa odnowienia placu zabaw dla dzieci w Parku Anielin. Również zrewitalizowaliśmy plac zabaw w Parku Mazowsze oraz oddaliśmy do użytku sensoryczny plac zabaw i w naturalny sposób przyszła kolej na jeden z największych placów zabaw w naszym mieście – ten w Parku Kościuszki. Ze względu na to, że jest to duży plac zabaw w centrum miasta, bardzo zależało nam na dostępności tego miejsca. Stąd pomysł, by znalazło się tu jak najwięcej urządzeń integracyjnych i włączających do zabawy, które umożliwią dzieciom z niepełnosprawnościami integrację z rówieśnikami. Na tym placu znajduje się aż 5 takich urządzeń, łącznie z dużym zestawem, gdzie można wjechać wózkiem inwalidzkim. Urządzenia te są w sposób bardzo naturalny wkomponowane w cały plac zabaw i dzieci, które z nich korzystają, w żaden sposób nie czują się stygmatyzowane – mówiła nam Beata Czyżewska.

Warto zaznaczyć, że wspomniane place zabaw, to nie jedyne inwestycje, które władze Pruszkowa przewidują w najbliższym czasie. – Jesteśmy w trakcie procedowania możliwości wykonania wodnego placu zabaw na Placu Pruszkowiaków. Losy tej inwestycji niestety, nadal się ważą, ale będziemy myśleć, żeby może w innej formule jednak spróbować realizować ten cel. Powstaje także niewielki placyk na Gąsinie przy ulicy Podmokłej mała przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa. Równocześnie tworzona jest w tej chwili koncepcja zagospodarowania placu zabaw na końcu ulicy Wiśniowej i realizowane są projekty przestrzenne z Budżetu Obywatelskiego, między innymi projekt miejskiej plaży. Planujemy również rewitalizację Parku Potulickich i Parku Anielin oraz utworzenie nowej, zielonej przestrzeni z tężnią solankową przy ul. Andrzeja – dodaje Pani Wiceprezydent.

Inwestycja ta, wśród wielu mieszkańców wzbudzała wiele kontrowersji. W mediach społecznościowych widzieliśmy wiele krytycznych, jak i bardzo entuzjastycznych opinii. Co Państwo sądzą o tym placu zabaw? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Plac zabaw na dzień dziecka


To może Cię zainteresować: