19 marca br. ogłoszone zostały przetargi na termomodernizację budynków: Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Obrońców Pokoju 4, a także Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Mostowej 6. Otwarcie ofert nastąpi odpowiednio: 6 i 7 kwietnia. Jak twierdzą jednak nasi czytelnicy, to kropla w morzu potrzeb pruszkowskiej oświaty.

Prace prowadzone w budynku pruszkowskiej „Ósemki” polegać będą m.in. na wykonaniu izolacji pionowej ścian fundamentowych, dociepleniu elewacji, remoncie schodów zewnętrznych i ociepleniu dachu. Zwycięzca przetargu wymieni stolarkę okienną i drzwiową, a także parapety, ociepli stropodach. Wykona także instalację wentylacyjną, remont pomieszczeń sanitarnych na poziomie piwnicy wraz z remontem podłóg korytarzy i tarasu. Robotnicy zajmą się też modernizacją ogrodzenia od strony ulic: Obrońców Pokoju, Mikołaja Reja i Ołówkowej.

W zamówieniu dotyczącym termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 9 czytamy, że firma, która wygra przetarg, wykona m.in. izolację ścian fundamentowych, docieplenie elewacji, remont schodów zewnętrznych, ocieplenie dachu. Remont obejmie też studnie doświetlające i murki oporowe, obróbki blacharskie, parapety, rury spustowe rynien, kominy. Prace dotyczyć będą też ocieplenia stropodachu wentylowanego, poszerzenia schodów, likwidacji schodów zewnętrznych, wymiany instalacji odgromowej. Ekipa wykona również instalację wentylacyjną, wymieni instalację wody. Zajmie się też remontem instalacji oświetlenia zewnętrznego budynku. Kto podejmie się robót w tak szerokim zakresie w obu placówkach oświatowych dowiemy się 6 i 7 kwietnia (odpowiednio: SP 8 i SP 9).

Mieszkańcy, którzy kontaktują się z naszą redakcją, informują, że obecne planowane roboty w dwóch szkołach to kropla w morzu potrzeb. Według nich, pruszkowskie placówki oświatowe narzekają między innymi na ciasnotę – są po prostu za małe i w niedalekiej przyszłości nie będą mogły zapewnić odpowiednich warunków pracy dla uczniów i nauczycieli. Nawet dzisiaj warunki nauki uczniów nie należą do komfortowych. Ta sytuacja dotyczy np. Szkoły Podstawowej nr 3 im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, mieszczącej się przy al. Wojska Polskiego 34. Na przebudowę czeka także pruszkowska „Dwójka” na osiedlu Staszica, która jest największą placówką oświatową w mieście – uczy się tam blisko 1200 uczniów. Zresztą potrzeb w zakresie szkolnictwa – nie tylko w Pruszkowie – jest znacznie więcej.

Z całą pewnością pieniędzy – po części pozyskanych przez władze Pruszkowa w ramach projektów unijnych – nie wystarczy na przeprowadzenie niezbędnych prac modyfikacyjnych we wszystkich szkołach. Ze względu na ograniczoną ilość środków, niezbędne, z punktu widzenia rodziców, uczniów i nauczycieli, roboty będą musiały być rozłożone na wiele lat. Kiedy należy spodziewać się rozbudowy najbardziej ciasnych szkół? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w jednym z najbliższych numerów naszej gazety.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: