Zatoka autobusowa w nowej odsłonie

Już niebawem ruszą prace związane z przebudową zatoki autobusowej i jej najbliższego otoczenia przy Al. Wojska Polskiego w Pruszkowie. To inwestycja, na którą mieszkańcy czekają już od dawna i stanowi jeden z najważniejszych punktów programu inwestycyjnego obecnych władz miasta. Urząd Miasta ogłosił już przetarg na wybór wykonawcy, którego najprawdopodobniej poznamy 1 grudnia.

Dziś zatoka autobusowa na osiedlu Staszica nie należy do najbardziej reprezentatywnych miejsc w Pruszkowie, a wręcz odstrasza skalą degradacji, mimo że jest to jeden z głównych węzłów przesiadkowych. To ma się jednak zmienić w ciągu kilku najbliższych miesięcy, bo zakres przewidzianych w tym miejscu prac jest dość szeroki. Przede wszystkim jednostanowiskowa zatoka autobusowa zostanie przebudowana i powiększona do trzech stanowisk oraz przystosowana do obsługi autobusów elektrycznych. A to istotne, bo już na początku 2023 r. na ulice miasta wyjadą 2 takie niskoemisyjne pojazdy, co jest efektem dofinansowania unijnego w ramach większego projektu pn. „Zielone płuca Mazowsza – rozwój mobilności miejskiej w gminach południowo-zachodniej części województwa”, który realizowany jest we współpracy z Żyrardowem i Grodziskiem Maz. Wracając jednak do samej zatoki – tu przebudowane zostanie również jej najbliższe otoczenie. Zadanie zakłada przebudowę dróg wewnętrznych przy Al. Wojska Polskiego i ul. Plantowej wraz z wymianą nawierzchni drogi, remontem chodników i budową nowego oświetlenia ulicznego oraz wyznaczenie 158 miejsc parkingowych i miejsc postoju dla taksówek. Co więcej, zainstaluje się tu 4 wiaty przystankowe, które wyposażone zostaną w panele fotowoltaiczne i gniazda do ładowania USB oraz po jednej stacji ładowania samochodów elektrycznych i ładowania rowerów elektrycznych. Cały teren wzbogaci się także o nowe nasadzenia drzew i krzewów oraz trawniki.

Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 8 miesięcy od dnia podpisania umowy na wykonanie tego zadania, które realizowane będzie etapami tak, aby nie było konieczności zmiany rozkładu jazdy komunikacji miejskiej.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: