W niedzielę 16 kwietnia w Oleśnicy odbyły się Mistrzostwa Polski Taekwon-do ITF. Naszą okolicę reprezentowało 10 zawodników UKS Rekin Team. Zdobyli 9 medali, w tym 4 złote.

W Rekin Teamie mamy przepis na to, jak zostawać mistrzem Polski – mówił nam główny trener i Wójt Żabiej Woli, Piotr Rybka. – Do tej pory mieliśmy trzy złote medale Mistrzostw Polski. Od wczoraj mamy dodatkowe cztery. Najbardziej cieszą sukcesy młodych zawodników. Wcześniej mieliśmy sukcesy w seniorach i mastersach. Teraz widać, że mamy drugie pokolenie.

Zawodnicy mierzyli się w konkurencji walk light combat (LC) i układów formalnych. – Układy formalne to zestawy ruchów oraz różnych pozycji – mówiła 11-letnia Amelia, która zdobyła 3 miejsce, wykonując układ Jul-Gok.

Niektórzy zawodnicy mierzyli się w obu konkurencjach, jak np. Matylda, która zajęła 4 miejsce w układach i mistrzostwo Polski w walkach. Jak zdradziła, by zostać mistrzynią, trenowała 4 lata, a sukces osiągnęła dzięki temu, że na zawodach robiła to, co na treningu.

Starty i sukcesy wiążą się dla młodych zawodników z wielkimi emocjami. – Byłem bardzo szczęśliwy, bo to już nie pierwszy raz jechałem na mistrzostwa Polski. Jeszcze tego złota nie było i cieszyłem się bardzo – mówił Mikołaj, mistrz Polski w kategoriach 15-17-latków. – W kategorii miałem 5 zawodników i dwie walki. Obydwie wygrałem. Jedną przez poddanie, po nokaucie, a drugą przez decyzję na punkty. Walka była wyrównana, ale udało mi się pokonać bardzo trudnego przeciwnika.

Jaka jest tajemnica, by zorganizować w tak małej miejscowości tak prężnie działający klub? – Przede wszystkim zainteresować młodzież i dzieci, które od samego początku będą dobrze prowadzone i wychowywane w duchu sportowym. Od samego początku staramy się wprowadzać podstawy dyscypliny i ogólnego rozwoju – mówił nam prezes i drugi trener UKS Rekin Team Wojciech Granica. – Przede wszystkim to jest przygotowanie, systematyczność. Chcemy, żeby nikt dzieci do niczego nie zmuszał. Staramy się prowadzić zajęcia przede wszystkim przez zabawę, bo jeżeli dzieci nie będą czuły, że jest to też zabawa, to będą odbierać to jako przymus, a dzieci nie przymusimy do sportu.

Sport i ruch to zdrowie. Cieszy zaangażowanie młodych zawodników i ich chęć do samodoskonalenia pod okiem trenerów. Warto dodać, że nie tylko młodzież zdobyła tu sukcesy, ale też Leszek Weinar w kategorii seniorskiej.