Ulewny, padający przez całą noc deszcz pokrzyżował piknikowe plany organizowanej 25 maja III edycja Pikniku Ekologicznego. Impreza odbyła się, ale zmienionej formie.

Organizatorzy książenickich imprez nie mają w tym roku szczęścia do pogody, której załamanie ma miejsce tuż przed imprezami. Wiosenne zmaganie biegowe rozgrywały się w zimowym krajobrazie, a zapowiadane na pikniku atrakcje ze względu na ulewne deszcze musiały zostać znacznie ograniczone.

O godzinie 12.00 w siedzibie Fundacji Miasto Ogród Książenice został rozstrzygnięty konkurs „Ze starego coś nowego”. Zadaniem konkursowym było stworzenie czegoś pięknego/użytecznego z pozornie nikomu niepotrzebnych rzeczy. Do konkursu zgłoszono 11 wspaniałych prac. Wśród nich jury wybrało głównego zwycięzcę, który otrzymał nagrodę główną – tablet Samsung Galaxy. Nagroda powędrowała do autorów Metalowca stworzonego z fragmentów części komputerowych. Metalowiec nie tylko pięknie się prezentował, ale również kolorowo świecił i się obracał. Wśród prac dodatkowo internauci wybrali cztery najładniejsze prace. Ich autorzy otrzymali bony do Ikei o wartości 200 zł każdy. Laureatami konkursu zostali:

  • Anna Policht Latek - za dzieło sztuki z gazet
  • Anna Latek - za szafeczkę na plastikowe torebki
  • Konrad Broniarski z Rodziną za Angry Birds
  • Beata Michalak za sukieneczkę za złotówkę

Oprócz nagród wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali po dwie roślinki od Firmy PLANTPOL Zaborze. Nagrody wręczyły – zastępca Burmistrza Jolanta Grabowska, Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki Joanna Wróblewska oraz koordynator projektu z Fundacji Miasto Ogród Książenice Jolanta Szczygielska.

Przybyli na ogłoszenie konkursu mieszkańcy mogli zapoznać się również z wizją architektoniczną przyszłego centrum Książenic oraz porozmawiać z jej twórcą.

Przed Piknikiem zostały ogłoszone konkursy na wierszyki. Prace można było przesyłać i przywozić do wtorku. Wszyscy, którzy zgłosili swój udział, otrzymali różnego rodzaju nagrody gry planszowe Granny, zestawy od Unicoro, Kwazaru i „Swojej Mąki”, a także niespodzianki od Agencji Żeglarskiej Kubryk. Zgodnie z ekologiczną tradycją wszyscy uczestnicy otrzymali roślinki od PLANTPOLU.

O godzinie 15.00 Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych i Artystycznych Kontra zaprosiło wszystkich do siedziby Fundacji Miasto Ogród Książenice na wernisaż malarski „Śladami Józefa Chełmońskiego i zabytków ziemi grodziskiej”. Zaprezentowano prace stworzone przez amatorów pod kierunkiem artysty plastyka Grzegorza Ojrzyńskiego.

Pomimo złej pogody na placu piknikowym stawiły się samochody Remondisu i Aminexu. Można było więc wymienić baterie, makulaturę i elektroodpady na sadzonki roślin. W sumie oddano 2680 kg elektroodpadów, 1200 kg baterii oraz 1260 kg makulatury! Gdy moja żona dowiedziała się o tej akcji, sama ze strychu ściągnęła dwa stare komputery i pomogła mi się z nimi rozstać, w zamian otrzymując 2 piękne rośliny. Podczas zorganizowanej dzień wcześniej zbiórki złomu, do firmy Kam Pol sprzedano ponad 3 tony odpadów metalowych.

Zła pogoda sprawiła, że większość pikniowego programu nie została zrealizowana. Mimo to ekologiczna misja została zakończona – prawie 2000 roślinek zostało rozdanych, tony odpadków przekazano we właściwe ręce. Oranizowany już od 3 lat w Książenicach piknik jest cenną inicjatywą, promującą ekologiczne myślenie wśród mieszkańców. Oby kolejne edycje pikniku i przyszłe imprezy w Książenicach miały jedynie więcej szczęscia do pogody.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: III Piknik Ekologiczny w Książenicach


To może Cię zainteresować: