Z początkiem grudnia wielu mieszkańców naszych okolic zaskoczyły dwie informacje: dotycząca trwającego do końca roku kolejnego etapu konsultacji w sprawie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego (SSL), a następnie dotycząca rozpoczęcia programu dobrowolnych nabyć gruntów. Obie te decyzje były tym bardziej zaskakujące, że dalej nie znamy odpowiedzi na wiele podstawowych pytań, o których pisaliśmy w poprzednim numerze gazety.

Mieszkańcy Baranowa zostali zaskoczeni informacją o rozpoczęciu programu dobrowolnych nabyć gruntów. – Jak wiedzą Państwo z mediów – podobnie jak ja, Spółka CPK 2 grudnia ogłosiła rozpoczęcie procesu nabywania gruntów i nieruchomości pod teren, na którym w przyszłości ma powstać lotnisko – mówiła nam Wójt Baranowa Agata Trzop-Szczypiorska. – W urzędzie odbieramy telefony zaniepokojonych mieszkańców z pytaniami, co sądzimy na ten temat, czy powinni sprzedawać swoją ziemię, w jakiej cenie?

Pani Wójt zaznacza, że na tym etapie jest to program dobrowolnych nabyć i udział w nim jest indywidualną decyzją każdego mieszkańca z terenów objętych wykupem. Warto pamiętać jednak, że w chwili obecnej nie ma konkretnej lokalizacji inwestycji portu. Nie ma Decyzji o Lokalizacji Celu Publicznego, a obszar pod dobrowolny wykup jest znacznie większy, niż obszar prognozowany wcześniej pod lotnisko.

Nie sposób na chwilę obecną określić, kto z Państwa byłby wywłaszczony przymusowo. Nie sposób również sprawiedliwie wycenić takie grunty – mówiła nam Agata Trzop-Szczypiorska. – Ta sytuacja stawia nas wszystkich w trudnym położeniu, jest zbyt wiele niewiadomych i niejasności w tej sprawie – dodała.

Znacznie szerszą grupę mieszkańców obejmuje kolejny etap konsultacji SSL. Decyzja o rozpoczęciu tego etapu, w grudniu, podczas lockdown’u, gdy większość samorządowców próbuje zaplanować budżet, a mieszkańcy myślą o świętach – zaskoczyła wszystkich.

W Baranowie zwołano już w tej sprawie posiedzenie Komisji Rady. Nieco inaczej sprawa wygląda w Grodzisku Maz. – Konsultacje adresowane są głównie do mieszkańców. My nie chcemy zabierać głosu za mieszkańców, bo zdania w tym temacie są bardzo podzielone – mówił nam Burmistrz Grodziska Maz. Grzegorz Benedykciński. – Mamy problem, że nie możemy spotkać się ze wszystkimi. Prowadzimy rozmowy z sołtysami. Bardzo liczymy, że mieszkańcy, który są niezadowoleni z tego rozwiązania, będą zabierać głos. Warto zaznaczyć, że jeżeli pojawi się gdzieś taka potrzeba ze strony mieszkańców, władze deklarują pełne wsparcie.

O konsultacjach informują też władze Jaktorowa. O podjętych przez gminę działaniach w sprawie CPK, informowaliśmy w poprzednim numerze O!

Najaktywniej w sprawie konsultacji działają mieszkańcy i samorząd Żabiej Woli, gdzie już wcześniej wyrażono wiele obaw dotyczących przebiegu linii kolejowych oraz dróg. – Konsultowany dokument nie wnosi nic nowego w odniesieniu do wersji z początku roku – mówił nam Wójt Żabiej Woli Piotr Rybka. – W dalszym ciągu nasza gmina objęta jest w całości korytarzem drogowym i częściowo korytarzem kolejowym. Dokument też nie przedstawia, w jaki sposób sama lokalizacja lotniska będzie miała realne oddziaływanie na teren gminy. W związku z tym stanowisko Wójta przedstawione w marcu nie mogło ulec zmianie i w dalszym ciągu wyrażamy sprzeciw wobec rozwiązań przyjętych w projekcie dokumentu. – dodał

W sprawie konsultacji na 14 grudnia zwołane zostało spotkanie informacyjne, którego przebieg można zobaczyć poniżej:

Władze gminy zwracają się do wszystkich zainteresowanych udziałem w konsultacjach do skorzystania z formularza uwag i wniosków przygotowanego przez CPK. Władze zapewnią w tym względzie wiele ułatwień dla mieszkańców.

Tak oto mieszkańcy naszej okolicy po raz kolejny zostali zaskoczeni podejmowanymi decyzjami. Wiele osób nie wierzy w powodzenie tego projektu i uspokaja, zniechęcając do pochopnych działań. My jedynie przypominamy, że konsultacje potrwają do 31 grudnia 2020 r.

 


Ten, jak i wiele ciekawych artykułów dostępny jest od środy, 16 grudnia br., w numerze 20 naszej papierowej gazety!

W numerze między innymi:

  • Zaskakujące decyzje wokół CPK
  • Zmiany w grodziskim urzędzie
  • Dąbrówka arystów
  • Mikołaj odwiedził Grodzisk Maz.
  • Podkowa Leśna kolonią artystyczną?
  • Dni wolne w 2021r
  • Kozery Nowe bez odpadów
  • Prezentujemy projekty budżetów gmin
  • Najciekawsze wydarzenia sportowe
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: