2 maja mieszkańcy Brwinowa mogli zwiedzać w Parku Miejskim pałac, który po wielu latach starań gmina Brwinów kupiła od SGGW. Akt notarialny został podpisany 6 listopada 2015 roku.

Brwinowski pałac został wybudowany w latach 1936-1937, a pierwszym jego właścicielem był Tadeusz Wierusz-Kowalski. W latach międzywojennych pałac był letnią rezydencją rodziny właściciela. 12 września 1939 roku oddziały 28 Dywizji Piechoty „Armii Łódź” toczyły zacięte boje pod Brwinowem i w pałacu utworzono szpital dla rannych żołnierzy. W czasie okupacji pałac i majątek Brwinów zostały przejęte przez niemiecki Zarząd Majątków Ziemskich, a po wojnie przekazane SGGW. Powstały zabudowania pomocnicze umożliwiające prowadzenie zajęć dydaktycznych oraz aula wykładowa, która spłonęła w 2007 roku. W 1981 roku pałac został wpisany do rejestru zabytków. W 2001 roku SGGW zakończyła swoją działalność w Brwinowie i pałac wraz z budynkami pomocniczymi zaczął podupadać. Aktualny stan zabudowań prezentujemy na zdjęciach zamieszczonych w Galerii.

O plany gminy Brwinów związane z obiektem zapytałam Burmistrza Arkadiusza Kosińskiego, który oprowadzał po pałacu licznie zgromadzonych mieszkańców. Oglądanie budynku uatrakcyjnione zostało przez pojawienie się w jego wnętrzach mieszkaców Brwinowa w strojach z lat 30 ubiegłego wieku. Jak powiedział burmistrz, z wykonanej ekspertyz konstrukcji budynku wynika, że jedynie strop na II piętrze wymaga wzmocnienia i dlatego pomieszczenia na tym piętrze nie były udostępnione zwiedzającym. Wyniki ekspertyzy mykologicznej są również pomyślne. Tylko w jednym miejscu stwierdzono zagrzybienie. Obecnie przygotowywany jest wniosek na dofinansowanie kosztów remontu, które szacuje się na kwotę 8,5 mln zł. Burmistrz ma nadzieję na uzyskanie dofinansowania w kwocie ok. 3,5 mln zł oraz na zakończenie remontu w 2019 roku. Pałac zostanie przekazany Ośrodkowi Kultury, który obecnie pracuje w bardzo trudnych warunkach. Ośrodek Kultury będzie tu dysponował salą widowiskową na 150 osób i salami do prowadzenia różnego rodzaju warsztatów, prób i spotkań. Większa sala widowiskowa w tym miejscu nie jest potrzebna, bo przecież duża sala widowiskowa dostępna jest w "Mateczniku" w Otrębusach.

Gminie Brwinów życzymy pomyślnej realizacji planów.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pałac dla brwinowskiego Ośrodka Kultury


To może Cię zainteresować: