Nie zdarzyło się chyba nigdzie, by mieszkańcy nie cieszyli się z nowej drogi, dzięki której suchą stopą w deszczowy dzień dotrą do domu. Czasami niestety, nie wszystko od razu udaje się zrobić zgodnie z wyobrażeniami mieszkańców, a same procedury są dużo dłuższe niż budowa.

Ostatnio zadzwonił do nas mieszkaniec ul. Sadowej w Otrębusach z pytaniem dotyczącym wyjazdu z tej ulicy. Wdzięczny za remont samej ulicy, zastanawiał się jednak, dlaczego wjazd w nią z drogi 719, pozostawia wiele do życzenia.

Problem ten wyjaśnił nam Burmistrz Arkadiusz Kosiński. Jak zaznaczył, skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 719 (ul. Warszawskiej) z drogą gminną (ul. Sadową) należy do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, niemniej władze chcą, by wjazd ten został jak najszybciej dokończony. Problemem są jednak procedury. – Gmina Brwinów w ramach zawartego porozumienia z Samorządem Województwa Mazowieckiego zdecydowała się na udzielenie pomocy rzeczowej dla Województwa w formie sfinansowania opracowania dokumentacji projektowej rozbudowy tego skrzyżowania oraz pomocy finansowej – na sfinansowanie odszkodowań za wywłaszczenia nieruchomości na poszerzenie drogi wojewódzkiej. Województwo zobowiązało się sfinansować późniejsze prace budowlane – mówił Burmistrz Arkadiusz Kosiński. – Blisko 2 lata temu zleciliśmy opracowanie projektu, który jest obecnie na etapie oczekiwania na zgodę Ministra Infrastruktury na odstępstwo od obowiązujących przepisów zabraniających lokalizacji zjazdów publicznych w rejonie oddziaływania skrzyżowania (tu mamy zjazdy do pałacyku i do restauracji) i to odstępstwo powinno być tylko formalnością. Później wystąpimy do Wojewody Mazowieckiego o wydanie decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej ZRID (drogowy odpowiednik pozwolenia na budowę), którą powinniśmy otrzymać jesienią. Zapewne od decyzji ZRID będą odwołania, które będzie rozpatrywał Minister Infrastruktury, ale mam nadzieję, że stanie się ona ostateczna w połowie 2023 r., co pozwoliłoby nam zabiegać w Urzędzie Marszałkowskim na wstawienie tej inwestycji do realizacji na 2024 r.

Jak widać, przy tak z goła prostej sprawie formalności mogą ciągnąć się latami. Póki co, w sprawie prac utrzymania skrzyżowania, w tym uzupełniania wyrw i ubytków w nawierzchni, należy zwracać się do Rejonu Drogowego MZDW w Grodzisku Mazowieckim (tel. (22) 755 59 46 lub (22) 755 20 59) lub e-mail: rd.grodzisk@mzdw.pl lub osobiście.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: