11.11. o godz. 11.11 rozbrzmiewał na brwinowskim Rynku śpiew „Mazurka Dąbrowskiego”. Setki mieszkańców przyszły na obchody Święta Niepodległości: Mszę w intencji Ojczyzny, uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości, ułańską paradę i harcerski festyn.

Święto Niepodległości, obchodzone w rocznicę zakończenia I wojny światowej i przekazania władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległego bytu państwowego. W Brwinowie obchodziliśmy je z dumą i radością. Mszę w intencji Ojczyzny odprawił ks. Maciej Kurzawa. Kościół św. Floriana w Brwinowie był wypełniony: licznie przybyli mieszkańcy, poczty sztandarowe, reprezentaci władz samorządowych, harcerze i zuchy ZHP i ZHR. Po odśpiewaniu „Boże, coś Polskę” zgromadzeniu udali się pod Pomnik Niepodległości. Na czele jechali ułani na koniach, ubrani w stroje z czasów Księstwa Warszawskiego. Xiążęcą Drużynę kawalerzystów z lancami i proporcami przyprowadził jej trener, właściciel Szkoły Jazdy Konnej Patataj i sołtys Kań Jacek Janowski.

Kilka minut po godz.11 nadszedł czas na wspólne odśpiewanie hymnu. – Magia liczb. Jedność – skomentował ten zbieg okoliczności burmistrz Arkadiusz Kosiński. W swoim przemówieniu odniósł się do pojęcia nowoczesnego patriotyzmu. – Szanujemy przeszłość naszej Ojczyzny, jej tradycje, wartości i święta narodowe oraz oddajemy część jej symbolom: godłu, fladze i hymnowi narodowemu. Jednocześnie uczciwie i solidnie wypełniamy obowiązki obywatelskie, dbamy o dobry wizerunek Polski i Polaków, staramy się chronić środowisko naturalne, płacimy podatki i troszczymy się o rodziny. Głos zabrał także Przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki oraz – w imieniu Starosty Pruszkowskiego – Przewodnicząca Rady Powiatu Urszula Wojciechowska.

Kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości złożyli: w imieniu środowisk kombatanckich – harcerze, reprezentacje władz samorządowych gminy i powiatu, szkół z terenu gminy oraz organizacji pozarządowych. Wiązankę Towarzystwa Gimnastycznego Sokół niósł kierownik sekcji kulturystycznej Wojciech Nitecki, który tydzień wcześniej wywalczył III miejsce w zawodach Pucharu Świata w Wyciskaniu Sztangi Leżąc w węgierskim Szeghalom. Podczas uroczystości w dniu 11 listopada swoje 3. urodziny obchodziło Stowarzyszenie Projekt Brwinów, które tradycyjnie przygotowało z tej okazji okolicznościową jednodniówkę historyczną.

Słoneczna pogoda sprzyjała wspólnemu świętowaniu podczas pikniku harcerskiego. Harcerze pod wodzą druha ks. Sylwestra Lamenta rozdawali śpiewniki i patriotyczne przypinki. Melodie piosenek wojskowych, grochówka, przejazdy kawalerzystów, spotkania znajomych, fotografowanie koni i karabinów – było patriotycznie, pięknie i radośnie.
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: