Wczoraj otwarty został długo wyczekiwany przez mieszkańców łącznik ul. Dalekiej i Radońskiej. Na przybyłych tego dnia na nową ulicę mieszkańców czekało wiele atrakcji. Mogliśmy podziwiać pokazy jazdy na rolkach, prezentacja kolarzy, a na najmłodszych czekał tor przeszkód, oraz wata cukrowa i popcorn.

Władze Grodziska Mazowieckiego, widząc problemy komunikacyjne gminy, od wielu lat inwestują w nowe drogi. Dużym problemem na mapie miasta był brak dróg alternatywnych dla ul. Sienkiewicza w kierunku wschód-zachód. Rozwiązuje go właśnie nowo otwierana droga.

Budowa ta była planowana od bardzo dawna, ale problemem stanowił brak środków w budżecie. Pierwszy krok w 2017 r. to budowa nowej drogi od ul. Chełmońskiego do ul. Dalekiej wraz z mostem na rzece Mrownej. Przełomem było otrzymanie przez gminę w 2021 r. prawie 4 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Projekt zakładał budowę nowej drogi gminnej od ul. Dalekiej do ul. Nowej oraz całkowitą przebudowę ul. Akacjowej tak, by droga stanowiła jeden ciąg komunikacyjny aż do ul. Radońskiej. Długość budowanej drogi o nawierzchni asfaltowej wynosi prawie 1,2 km. Oprócz samej jezdni wykonane zostały ścieżki rowerowe, chodniki, oświetlenie wraz z doświetleniem przejść dla pieszych oraz rondo na skrzyżowaniu z ul. Montwiłła.

W przetargu ogłoszonym w 2021 r. wygrała firma MABAU sp. z o. o., która zdecydowała się na realizację tej inwestycji za kwotę ponad 6,6 mln zł. Prace przy budowie łącznika ruszyły jesienią  2021 roku i miały zakończyć się w sierpniu. Termin ten na szczęście udało się przyśpieszyć i nowy łącznik ostatecznie otwarty zostanie 23 lipca.

Nowa ulica bez wątpienia odciąży centrum miasta. Pytanie czy pozwoli na uniknięcie korków. Ciesząc się z nowej drogi nie sposób nie zauważyć dość problematycznego włączenia jej w ul. Radońską, oraz ścieżek rowerowych zaprojektowanych tak, że praktycznie uniemożliwiają korzystanie z nich zgodnie z prawem przez rowerzystów. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie władze będą obserwowały i analizowały ruch na nowej drodze.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Łącznik ul. Dalekiej i Radońskiej otwartej


To może Cię zainteresować: