Niedawno obchodziliśmy Dzień Ziemi. Z tej okazji w Grodzisku otwarty został nowy park leśny na granicy Grodziska i Chrzanowa Dużego, tuż za strefą przemysłową. Wszyscy mieszkańcy mogą już dziś zwiedzać ten teren. Jak go znajdą pomiędzy fabrykami a oczyszczalnią ścieków.

Park ma zupełnie innych charakter niż pozostałe parki miejskie. Większość terenu została pozostawiona w stanie nienaruszonym – naturalny las i łąki. Żeby można było z niego korzystać, część parku udostępniono poprzez wykonanie spacerowych ścieżek mineralnych. Jest też gdzie odpocząć i spokojnie wsłuchiwać się w odgłosy przyrody – w uroczych zakątkach parku znajdują się stoły piknikowe z ławkami. Oczywiście pojawiły się też nowe nasadzenia – ogromne rabaty z krzewami, gatunków zbliżonych do naturalnie występujących na tego rodzaju terenach i jednocześnie ozdobnych. Jest wśród nich tarnina, jeżyna, bez czarny, derenie, kalina. Posadzono również ponad 120 drzew – głównie w części niedostępnej – stanowiącej pas izolacyjny po wschodniej stronie Grodziskiej Oczyszczalni Ścieków. Dlatego warto odwiedzać park o różnych porach roku – teraz kwitną czereśnie i przepięknie wygląda wierzba płacząca nad rzeką.

Trzeba wspomnieć, że park jest położony w ciekawej przyrodniczo lokalizacji – u zbiegu dwóch grodziskich rzek Rokitnicy i Rokicianki. Tuż za ich połączeniem bobry zbudowały tamę tworząc małe rozlewisko. Dzięki położeniu na uboczu, w pobliżu rzeki i terenów zadrzewionych park jest miejscem, gdzie często pojawia się dzika zwierzyna. Dlatego ustawiono w nim paśnik dla leśnych zwierząt roślinożernych oraz podsyp do dokarmiania dzikiego ptactwa, np. bażantów. Wkrótce pojawią się tablice edukacyjne informujące m.in. o tym, jak i kiedy dokarmiać zwierzęta.

Trzeba też wspomnieć o jego położeniu na mapie. Jakby ktoś zechciał go odwiedzić, to leży pomiędzy oczyszczalnią ścieków a fabryką Danfoss. By do niego dojść należy po drodze zwiedzić tą część strefy przemysłowej Grodziska. Doceniamy sam pomysł i pozyskane środki. Pytanie tylko czy nie byłoby warto pomyśleć o sensownym dostępie do parku lub jego otoczeniu.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Nowy park na „Dzień Ziemi”


To może Cię zainteresować: