21 lipca br. w Urzędzie Miejskim w Grodzisku Mazowieckim została podpisana umowa na dostawę wyposażenia obserwatorium astronomicznego oraz tarasu widokowego, wraz  z wykonaniem niezbędnej infrastruktury technicznej. Obserwatorium na wieży widokowej nowej hali widowiskowo – sportowej wyposażone zostanie w teleskopy, a taras widokowy w lunety. Powstanie również poczekalnia z gablotą ekspozycyjną.

Obserwatorium astronomiczne pozwoli z pewnością na rozwijanie pasji odkrywania i zdobywania wiedzy astronomicznej wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Centralnym elementem obserwatorium astronomicznego jest wieża widokowa. Platforma na poziomie około 25 metrów składa się z części otwartej ogrodzonej balustradą z tafli szkła bezpiecznego i części zamkniętej – poczekalni do obserwatorium. Na chwilę obecną wieża zawiera zainstalowaną kopułę astronomiczną do obserwacji nieba oraz odkryty taras widokowy wokół wieży. Na wieży widokowej znajduje się kopuła obserwacyjna firmy ScopeDome M55 o średnicy 5,5m. Kopuła została wyposażona w napędy elektryczne – obrotnicy oraz w mechanizm otwierania i zamykania klapy, w interfejs sterujący pracą kopuły i teleskopu (PlugAndPlay, heating system, ScopeDome Arduino Card) oraz w czujnik deszczu i chmur. Wyposażanie kopuły umożliwia prowadzenie w pełni automatycznych sesji obserwacyjnych, a sterownik kopuły współpracuje z większością popularnych modeli teleskopów i atlasów nieba.

Zamówienie m.in. obejmuje:

  • Wykonanie instalacji elektrycznych w pomieszczeniu poczekalni oraz obserwatorium astronomicznego;
  • Wykonanie instalacji multimedialnych (systemu monitoringu, system projekcji);
  • Wyposażenie obserwatorium astronomicznego (sterowanie kopułą i teleskopem astronomicznym, wyposażenie meblowe, teleskop astronomiczny główny, wyposażenie ruchome obserwatorium);
  • Wyposażenie poczekalni (gablota ekspozycyjna, dostawa i montaż meteorytów i taktytów, siedziska);
  • Wyposażenie tarasu widokowego (lunety widokowe);
  • Opracowanie dokumentacji powykonawczej;
  • Przeszkolenie użytkownika z obsługi zainstalowanych systemów.

Maksymalny termin realizacji: 12 tygodni.

Koszt: 645 577,80 zł. brutto.

Wykonawca: Delta Sp. j. Krentowski Hus, ul. Węglowa 6A, 15 121-Białystok

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obserwatorium powstanie jeszcze w tym roku


To może Cię zainteresować: