Wojska Obrony Terytorialnej to piąty obok Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych rodzaj Sił Zbrojnych RP. Już niedługo nieopodal Grodziska powstanie Miejsce Stałej Dyslokacji  61. Batalionu Lekkiej Piechoty 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego, która z Grójca przenosi się do… Książenic.

Żołnierze będą stacjonowali rotacyjnie w weekendy, a kadra zawodowa – ok. 40 osób – na co dzień. Co obecność „Terytorialsów” oznacza dla okolicznych mieszkańców?

Ci, którzy tu mieszkają będą mieli okazję „dotknąć” żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, przyjrzeć się nam z bliska. Z całą pewnością chcemy być dla nich przykładem na to, że „można”, że warto robić coś wartościowego dla siebie, dla bliskich, przyjaciół czy sąsiadów – mówi porucznik Krzysztof Błaszczyk z 61. Batalionu WOT. – Nasze główne zadania to pomoc lokalnej społeczności, np. podczas ewentualnych sytuacji kryzysowych. Z całą pewnością żołnierze WOT swoją obecnością zapewnią odpowiednią oprawę podczas obchodów Dnia Niepodległości. Będziemy również obecni podczas uroczystości patriotyczno-religijnych. Lokalna społeczność z pewnością dowie się o naszym istnieniu. Wierzymy, że coraz więcej młodych ludzi będzie wstępowało w nasze szeregi.

Jaką szansę w wojskach WOT widzą dla siebie młodzi ludzie?
Jesteśmy uczniami, a łączy nas wojsko. Warto coś zrobić dla swojego państwa. WOT daje okazję do uczenia się bardzo wielu ciekawych rzeczy, które na pewno przydadzą się nam w przyszłości – mówi starszy szer. Karolina Rudzka. – Każdy żołnierz uczy się dyscypliny, bo bez niej trudno tak naprawdę funkcjonować.

To najlepsze miejsce do sprawdzenia samego siebie, swoich umiejętności i możliwości oraz ich doskonalenie. – mówi starszy szer. Dominik Zając. – Nasza jednostka w Grójcu słynie z tego, że co rotację mamy tzw. bytowania, czyli dowódca wysyła nas w las i mówi: - Przeżyjcie! Uczymy się, jak przetrwać w lesie z najpotrzebniejszymi materiałami.

Bliższe informacje na temat naboru do wojsk WOT znajdziecie na: https://terytorialsi.wp.mil.pl/

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: