W poniedziałek 4 września, na zaproszenie stowarzyszeń Skreśleni przez CPK i Wydmy Międzyborowskie, do Jaktorowa przyjechali reprezentujący Koalicję Obywatelską posłowie Maciej Lasek i Andrzej Rozenek. Tematem spotkania było CPK i węzeł kolejowy planowany na terenie Gminy Jaktorów.

W spotkaniu posłów wspierała dwoje radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego Anna Katarzyna Brzezińska i Piotr Kandyba.

Na wstępie mieszkańcy mogli wysłuchać krótkiego podsumowania dotyczącego dotychczasowych wydarzeń związanych ze spółką. Warto przypomnieć, że jeżeli obecne plany zostaną zrealizowane, to 30 % Gminy Jaktorów zostanie zagarnięte przez CPK, zniknie ponad 400 posesji. Wysiedlone zostanie ok. 10% populacji gminy, a to spowoduje praktycznie zatrzymanie jej rozwoju i zniszczenie więzi społecznych. Pierwsze wywłaszczenia związane z budową węzła to I kwartał 2024 r., więc projekt ten jest bardzo bliski realizacji.

Na spotkaniu parlamentarzyści odpowiadali na pytania mieszkańców, ale tłumaczyli także plany KO wobec tego projektu. Jak zaznaczył Maciej Lasek, rozwój jest konieczny, ale przy realizacji takiego projektu, wpływ na życie ludzi powinien być możliwe najmniejszy. Zadeklarował i podtrzymywał słowa, które już padły w tym temacie z ust Donalda Tuska. – Ten projekt będzie zatrzymany. Pierwszą rzeczą będzie audyt sprawdzający, dlaczego wydano tyle pieniędzy. Zaznaczył, że KO ma inny pomysł na CPK. Chce wykorzystać 4 istniejące tu lokalnie lotniska. – Nazwijmy CPK siecią lotnisk, które są w okolicy – Lotnisko Chopina, Modlin, Łódź i Radom.

Jak dodał Andrzej Rozenek: – Największym problem jest tu arogancja i buta władzy. To nie jest problem transportowy. Tej władzy ubzdurało się, żeby za nasze pieniądze wybudować sobie monumentalny pomnik.

Mieszkańcy zadawali wiele pytań dotyczących dalszych losów projektu. Poruszane były tematy ochrony środowiska, wywłaszczeń, podpisanych już umów i obecnych działań na terenach CPK.Pytali szczegółowo o plany KO po przejęciu po jesiennych wyborach władzy, ale także o analizy, na których oparte są ich słowa. Mieszkańcy obawiali się, ,że za parę lat powtórzy się scenariusz budowy CPK, ale w innej formie. Pytali, czy na pewno w perspektywie 10-15 lat obecne 4 okoliczne lotniska obsłużą ruch lotniczy.

Maciej Lasek przedstawiał analizy dotyczące przepustowości lotniska Chopina. Mówił też o możliwościach rozbudowy Modlina. Jego zdaniem mamy zapas na ok 40 mln pasażerów.

Mieszkańcy niepokoili się też faktem, co się stanie, jeżeli do wyborów obecna władza podpisze wiążące umowy na realizację tego projektu. Tu jednak posłowie stwierdzili, że nie ma umów, których się nie da rozwiązać i będą one analizowane.

Spotkanie pokazało kardynalne różnice koncepcji budowy CPK pomiędzy obecną władzą, a Koalicją Obywatelską. Nie da się ukryć, że w obecnych niebezpiecznych czasach budowanie infrastruktury rozproszonej ma zdecydowanie większy sens niż jednego, łatwego do uszkodzenia obiektu. Jak widać po spotkaniu najbliższe wybory będą kluczowe dla naszej okolicy, jak żadne inne do tej pory.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: