W dniu 5 maja br., na zaproszenie mieszkańców Jaktorowa, uczestniczyliśmy w spotkaniu z posłami Koalicji Obywatelskiej Iwoną Śledzińską-Katarsińską i Maciejem Laskiem w sprawie CPK. Mieszkańcy na spotkaniu mogli nakreślić posłom swoje problemy i obawy oraz zapoznać się z tym, jak wygląda procedowanie tego projektu w sejmie i jakie są możliwości.

Spotkanie miało charakter otwarty, a na celu przedstawienie sprawy walki z CPK z perspektywy mieszkańców, a także wypracowanie wspólnej strategii. Organizatorzy spotkania – Stowarzyszenie Stare Budy – wysłało imienne zaproszenia do wszystkich posłów z naszego regionu – zdecydowała się przyjechać jedynie dwójka przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej. Z jednej strony szkoda, że pozostali parlamentarzyści zignorowali zaproszenie, ale z drugiej nie było pieniactwa, a posłowie byli merytorycznie przygotowani. Jednak w brew nadziei części osób, nie przedstawili oni złotej recepty, jak zamknąć temat CPK.

Mieszkańcy mówili o swoich obawach, zwłaszcza związanych z warunkami wykupu terenów pod linie kolejowe. Maciej Lasek zwrócił uwagę na to, że nawet na komisjach strona rządowa nikogo nie słucha i wielu ekspertów, którzy pracowali początkowo nad tym projektem, traktuje go jako nierealny. Jego i ich zdaniem projekt CPK pójdzie na półkę i nie będzie realizowany. Słuchając obaw mieszkańców, wspominał też o możliwości wykorzystania 4 lotnisk: na Okęciu, Modlina, Radomia i Łodzi, zamiast budowy CPK. Posłanka Iwona Śledzińska-Katarsińska dopytywała o spółkę deweloperską CPK Osiedle i sugerowała organizację wspólnego ogólnopolskiego protestu.

Na spotkaniu mogliśmy posłuchać merytorycznej dyskusji. Choć nie padła odpowiedź na pytanie, jak  problem CPK rozwiązać, warto było poznać zdanie i rady posłów.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: