Dziś przypada 30. rocznica pierwszych wyborów samorządowych w Polsce, dlatego właśnie 27 maja obchodzony jest co roku jako Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji wszystkim samorządowcom wszystkiego najlepszego i owocnej pracy na rzecz swoich mieszkańców!

Wybory 27 maja 1990 r. były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w powojennej historii Polski – nie ograniczały ich żadne dodatkowe warunki, jak w przypadku wyborów 4 czerwca 1989 r. Miały też miejsce jeszcze przed pierwszymi powszechnymi wyborami prezydenckimi. Były więc nie tylko ważnym wydarzeniem w historii polskich samorządów, ale też kluczowym z perspektywy demokratycznej transformacji po roku 1989 i upadku komunizmu.

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w Senacie odbyło się spotkanie z włodarzami miast i gmin oraz przedstawicielami korporacji samorządowych.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podkreślił, że jego spotkanie z samorządowcami przypadło w przeddzień rocznicy pierwszych, całkowicie wolnych wyborów samorządowych. "Samorządność, czyli władza blisko ludzi, to jest podwalina tego, że Polska znajdowała się w zupełnie innym miejscu 30 lat temu, a w zupełnie innym miejscu znajduje się teraz" - ocenił. Wyraził też nadzieję, że dzięki samorządności dojrzałej i umocnionej Polska nadal będzie się pięknie rozwijać.

W spotkaniu brał udział między innymi Burmistrz Podkowy Leśnej i prezes zarządu Unii Miasteczek Polskich Artur Tusiński. Warto zaznaczyć, że z tej okazji Podkowa Leśna przygotowała na dziś kilka wydarzeń okolicznościowych. Na profilu FB https://www.facebook.com/ckio.podkowalesna/ pokazany zostanie film w reżyserii Pawła Kędzierskiego "Zdarzyło się tylko w Polsce" opowiadający o przemianach ustrojowych widzianych oczami ludzi samorządu. Jednym z bohaterów filmu jest współtwórca reformy samorządowej, wieloletni prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, wybitny Podkowianin prof. Jerzy Regulski.

O tym jak zmieniają się Polacy, nie tylko w okresie izolacji, dowiemy się z rozmowy z antropologiem kultury prof. Wojciechem Bursztą.

Zachęcamy też do wzięcia udziału w samorządowym quizie.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: