W poniedziałek klub parlamentarny PiS złożył projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zakłada on m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy, w tym dwie gminy z terenu powiatu grodziskiego - Milanówek i Grodzisk Mazowiecki. Co ciekawe swą autonomię zachowałaby Podkowa Leśna stając się enklawą miasta stołecznego Warszawy.

Jak wyjaśniają autorzy projektu, m.st. Warszawa uzyska status gminy miejskiej o nazwie gmina Warszawa, z obligatoryjnym podziałem na dzielnice. Miasto stołeczne Warszawa uzyska wszelkie niezbędne atrybuty jednostki samorządu terytorialnego: osobowość prawną, samodzielność i odpowiedzialność za wykonywanie zadań publicznych oraz niezbędne dochody

Metropolia ma swoim zasięgiem objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka. Jak już wspominaliśmy, Podkowa Leśna została wyłączona z metropolii. Czy to tylko błąd w projekcie, czy celowe działania związane z dużym poparciem PO w tej gminie?

Organami miasta stołecznego Warszawy, mają być: wybierany w wyborach powszechnych Prezydent oraz Rada miasta stołecznego Warszawy. Radni będą wybierani w okręgach jednomandatowych obejmujących swoimi granicami obecne dzielnice Warszawy, oraz gminy. Tak więc Milanówek, czy Grodzisk Mazowiecki, będą miały taką samą siłę w Radzie, co kilkusettysięczny Mokotów. Nowa jednostka ma przejąć wiele kompetencji obecnych gmin oraz powiatów.

Projekt ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Nie sposób odciąć się tu od politycznych kalkulacji i gier dotyczących przejęcia władzy w samorządach przez poszczególne partie. Z drugiej strony wielu mieszkańców gmin, które mają zostać włączone do metropolii pracuje w Warszawie, w firmach, których podatki zostają w Warszawie. Utworzoenie metropolii mogło by pozytywnie wpłynąć na redystrybucję zysków z ich pracy. Jakie jest Państwa zdanie na ten temat?

Polub nas na Facebook