Do radnych mazowieckiego sejmiku spływa dużo skarg i zapytań od mieszkańców, którzy obawiają się o swoją przyszłość w związku z planami spółki budującej CPK. Niepokój mieszkańców i radnych zaowocował na ostatnim posiedzeniu zapowiedzią powołania doraźnej komisji sejmiku poświęconej problemom mieszkańców związanym z realizacją CPK.

Na posiedzeniu sejmiku Wicemarszałek Rafał Rajkowski przedstawił informację o zagrożeniach dla mieszkańców Mazowsza związanych z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Radni wskazali na ogromne koszty społeczne i fatalne skutki środowiskowe przedsięwzięcia w sytuacji, gdy pod wielkim znakiem zapytania stoją nie tylko racjonalność ekonomiczna i efektywność biznesowa, ale w ogóle zasadność i sens całej inwestycji. Głos zabrali przedstawiciele lokalnych samorządów i stowarzyszeń mieszkańców: Wójt Gminy Baranów Agata Trzop-Szczypiorska, Wójt Gminy Jaktorów Maciej Śliwerski, Wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, przewodnicząca Rady Gminy Baranów Beata Fabisiak, Robert Pindor z Rady Społecznej przy CPK, Tadeusz Szymańczak ze stowarzyszenia „Nie dla CPK”, Agnieszka Mędrek ze stowarzyszenia „Nie dla CPK w całej Polsce”. Przewodniczący Ludwik Rakowski zapowiedział kontynowanie dyskusji podczas jednej z najbliższych sesji sejmiku, z udziałem przedstawicieli rządu oraz spółki odpowiedzialnej za planowaną budowę CPK.

Obawy budzi przede wszystkim formuła prawna, w jakiej realizowane są wywłaszczenia na rzecz spółki powołanej do budowy portu. Mieszkańcy obawiają się, że jeśli do nich dojdzie, a przygotowania wątpliwej pod kątem ekonomicznym inwestycji zostaną wstrzymane, ich dorobek życia pójdzie na marne – mówi Krzysztof Strzałkowski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego. To właśnie jego klub wystąpił z inicjatywą utworzenia doraźnej komisji sejmikowej, która będzie się zajmować tylko sprawami związanymi z konsekwencjami przygotowań do budowy CPK i inwestycji towarzyszących lotnisku. Komisje wzmocni grono ekspertów, które wieloaspektowo, bardzo dogłębnie przyjrzy się rządowym planom budowy portu.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: