Nasz artykuł o planowanej wycince drzew wzdłuż linii WKD wywołał duże poruszenie wśród mieszkańców i organizacji walczących o ochronę środowiska. Dzięki ich zaangażowaniu wycinka zostanie ograniczona do minimum.

Na początku listopada minionego roku jako pierwsi pisaliśmy o planowanej przez WKD wycince ponad 2000 drzew oraz ponad 3300 m2 krzewów, które kolidują z nowo budowanym torem WKD. Po naszym artykule tematem zainteresowali się przedstawiciele Grodziskiego Koła Partii Zieloni, które razem z członkami Stowarzyszeniem Dziedzictwa Kulturowego i Krajobrazowego Dendropolis oraz Oddziałów Ligi Ochrony Przyrody w Podkowie Leśnej oraz Milanówku wystosowało list otwarty do Burmistrza Grodziska Mazowieckiego oraz Zarządu Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Warto zauważyć, że działania te przyniosły pierwsze efekty. Wycinka drzew i krzewów, zgodnie z wytycznymi WKD została ograniczona do niezbędnego minimum. Dodatkowo przewoźnik wyraża chęć współpracy przy zagospodarowaniu przestrzeni wzdłuż torów WKD, a Burmistrz Grodziska Maz. zapewnia o kompensacji przyrodniczej.

- Cieszymy się z deklaracji WKD podjęcia z nami współpracy przy dalszym kształtowaniu środowiska naturalnego wzdłuż torów kolejowych. Zamierzamy skorzystać z tej propozycji i będziemy się wkrótce kontaktowali z Zarządem WKD w celu ustalenia szczegółów.- możemy przeczytać w oświadczeniu organizacji - Liczymy na to, iż mimo braku nasadzeń zastępczych z ich strony, wspólnie z gminami znajdziemy rozwiązania, aby utrata drzew i krzewów związana z budową drugiego toru WKD do Grodziska Mazowieckiego nie była dotkliwa dla naszego środowiska w dłuższej perspektywie czasu, a straty przyrodnicze zostały we właściwy sposób zrekompensowane.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: