11 stycznia, w Zespole Szkół Nr 1 w Milanówku przy ul Piasta, miało miejsce odsłonięcie nowego etapu Zakątka Pamięci Rodzinnej, poświęconego związkom Feliksa Dzierżanowskiego, założyciela  Polskiej Kapeli Ludowej i członkom jego rodziny z Milanówkiem, w którym artysta spędził wiele lat swojego twórczego życia.

O trwałe upamiętnienie związków Feliksa Dzierżanowskiego z Milanówkiem dba od kilku lat Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej, założone przez państwa Annę i Tadeusza Kuldanków, w którym aktywnie działa cała ich najbliższa rodzina i to właśnie Stowarzyszenie było głównym organizatorem wydarzenia.

Wydarzenie miało kameralny charakter i składało się z dwóch części. W pierwszej, po powitaniu zebranych przez Zbigniewa Relugę Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 - gospodarza obiektu, głos zabrała Dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury, a następnie Tadeusz Kuldanek prezes Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej. Warto w tym miejscu zatrzymać się nad fragmentami wypowiedzi wymienionych osób.

Zbigniew Reluga, powiedział między innymi, że „Nic tak nie uskrzydla, jak muzyka ponad podziałami”, a ponadto sugerował, że może właśnie przed ZS Nr 1 powinno postawić się ławeczkę z siedzącym na niej Feliksem Dzierżanowskim, bo to właśnie tu, na ławeczce przed Liceum Nr 19 na Piasta siadał i rozmawiał z młodzieżą artysta, w drodze do domu.

Aneta Majak podkreśliła, że najważniejszym celem kultury jest łączenie i że swoim działaniem świetnego animatora kultury, udowodnił to Feliks Dzierżanowski, tworząc Kapelę Ludową i prowadząc ją przez wiele lat.

Tadeusz Kuldanek podkreślił, że z jego zainteresowań historią wynika jedna podstawowa prawda – przeszłość jest mądrością przyszłości.

Następnie zebranym, w tym licznej grupie młodzieży szkolnej, przypomniano życiorys Feliksa Dzierżanowskiego poprzez wywiad z mistrzem (Dariusz Biernacki), który poprowadzili uczniowie: Emilia i Patryk. Wiele faktów z lat spędzonych przez  Feliksa Dzierżanowskiego i jego najbliższych w Milanówku, przypomniał również Tadeusz Kuldanek w prezentacji multimedialnej „Feliks Dzierżanowski w Milanówku”.

I część spotkania zakończył koncert skrzypcowy Zuzanny Ciszewskiej, w trakcie którego skrzypaczka wykonała 6 utworów.

W II części miało miejsce odsłonięcie kolejnego etapu Zakątka Pamięci, którego celem jest trwałe upamiętnienie pobytu i działalności Feliksa Dzierżanowskiego w Milanówku. Potem usłyszeliśmy kilka pieśni w wykonaniu pana Dariusza Biernackiego, któremu akompaniowała pani Alicja Brzeska. Koncert zakończył ulubiony utwór artysty My Way.

Spotkanie zakończyły podziękowania dla współorganizatorów: Milanowskiego Centrum Kultur i Zespołu Szkół Nr 1 oraz rozmowy przy herbacie i słodkościach, na które zaprosił uczestniczących w tym wydarzeniu kulturalnym - Dyrektor Zbigniew Reluga.

Poza wymienionymi wcześniej, w wydarzeniu uczestniczyli: wnuk Feliksa Dzierżanowskiego, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu – Iwona Więckowska, Starosta Marek Wieżbicki oraz Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Trębińska i Burmistrz Milanówka Wiesława Kwiatkowska.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Feliks Dzierżanowski w Milanówku


To może Cię zainteresować: