Pisząc ten artykuł do papierowego wydania gazety Obiektywna cieszyłam się, że mogę poinformować czytelników z różnych gmin powiatu grodziskiego o istnieniu tego najwyższego honorowego wyróżnienia Burmistrza Miasta Milanówka – „Milanowski Liść Dębu”. Cieszyłam się, że Kapituła, której mam zaszczyt być członkiem, przyznała to wyróżnienie wyjątkowym społecznikom: Ewie Koleckiej i Tadeuszowi Kuldankowi. Uczestnicząc 11 listopada w „Gali finałowej Milanowskiego Liścia Dębu”, nie przypuszczałam, że za 3 dni jednego z laureatów tegorocznej XIV edycji „Milanowskiego Liścia Dębu” – Tadeusza Kuldanka, nie będzie już wśród nas.

Gala w tym roku była bardzo skromna. Z powodu obowiązujących ograniczeń nie uczestniczyli w niej nawet bliscy laureatów. Uroczystość była transmitowana na żywo.

 

 

Gali przewodniczył Burmistrz Piotr Remiszewski. Na początku przypomniał, że pierwsza edycja Milanowskiego Liścia Dębu miała miejsce w 2003 roku. To zaszczytne wyróżnienie otrzymało łącznie 46 laureatów, w tym: osoby fizyczne i podmioty prawne. W ubiegłym roku zmieniono regulamin i od 2019 roku Milanowski Liść Dębu mogą otrzymywać wyłącznie osoby fizyczne.

Następnie Burmistrz wręczył tegorocznym laureatom statuetki i listy gratulacyjne, przypominając ich zasługi dla miasta i jego mieszkańców:
Ewa Kolecka – wyjątkowy lekarz, o ogromnej wiedzy fachowej, z „gigantycznym potencjałem społecznej empatii”. Ja nie byłam pacjentką doktor Koleckiej, ale od Jej pacjentów wiem, jak bardzo angażowała się w pomoc chorym, nie tylko w czasie wizyt w przychodni, ale również reagowała na telefony z prośbą o pomoc. Pomocy tej udzielała wieczorami, w nocy, w niedziele i święta – zupełnie bezinteresownie.

Tadeusz Kuldanek – prezes Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej i Milanowskiego Towarzystwa Letniczego. W swoim ogrodzie zorganizował stałą ekspozycję miniatur obiektów architektonicznych ważnych dla historii Milanówka. Zaangażowany w obchody 100-lecia gminy Milanówek. Współautor książki „100 lat Gminy Milanówek”. Celem Jego społecznej aktywności jest „zachować od zapomnienia”.

Laureaci w swoich wystąpieniach dziękowali Burmistrzowi i Kapitule za uznanie Ich zasług (Kapituła wybiera laureatów wyróżnienia w głosowaniu tajnym). Tadeusz Kuldanek  przypomniał, że inicjatorami tego wyróżnienia byli: nieżyjąca już prof. Mirosława Opałło i Andrzej Pettyn. Autorem projektu statuetki jest Mariusz Koszuta. Wszyscy byli członkami Towarzystwa Miłośników Milanówka (obecnie Milanowskie Towarzystwo Letnicze).

Muzyczną oprawę wydarzenia zawdzięczamy Mateuszowi Chmielewskiemu, który na akordeonie wykonał kilka patriotycznych utworów.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Milanowski Liść Dębu w cieniu tragedii


To może Cię zainteresować: