Jak było do przewidzenia, mieszkańcy Milanówka w konsultacjach opowiedzieli się za pozostaniem przy obecnych stawkach za odbiór odpadów. Nie chcą płacić więcej, wolą na działanie systemu odbioru odpadów przeznaczyć środki ze swoich podatków, które mogłyby zostać przeznaczone np. na edukację lub inwestycje.

16 dni zajęła miejskim urzędnikom analiza wyników 14 dniowych konsultacji, w których spłynęło 31 opinii. W konsultacjach udział wzięło 27 mieszkańców, 1 wspólnota oraz 3 stowarzyszenia. Ich wyników jednak do dziś nie znajdziemy w aktualnościach na stronie głównej witryny milanowskiego urzędu.

Najwięcej głosów mieszkańców zebrał wariant 1. Część mieszkańców opowiedziało się również za wariantem 3. Z wszystkimi wariantami można zapoznać się w materiale Zmiany w odbiorze odpadów w Milanówku i w Podkowie Leśnej.

W zgłaszanych uwagach poruszono między innymi temat wyższych niż w sąsiednich gminach opłat oraz możliwości wprowadzenia limitów odbioru odpadów zielonych. Propozycja limitów i wprowadzania dodatkowych opłat spotkała się już wcześniej z krytyką mieszkańców i radnych. Sama taka możliwość jest sprzeczną z zasadą opłaty ryczałtowej wprowadzonej w ustawie, co ma swoje odzwierciedlenie w wielu orzeczeniach WSA w sprawie uchwał gmin, gdzie wprowadzono limity odbioru odpadów (np. II SA/Łd 1078/14II SA/Op 202/13, II SA/Op 203/13).

Zastanawiająca jest też widniejąca pod wynikami argumentacja, że wprowadzając limity, „gmina chce, aby mieszkańcy szukali  rozwiązań na zagospodarowanie tych odpadów we własnym zakresie np. poprzez kompostowanie”. W sąsiednim Brwinowie władzom gmin ten sam problem udało się rozwiązać w ten sam sposób, bez dodatkowego obciążania finansowego mieszkańców. Może czasem warto zerknąć za miedzę?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że opinia grupy mieszkańców 2-3 razy większej niż grono radnych, z mandatem społecznym uzyskanym w bezpośrednich wyborach, będzie wzięta pod uwagę przy rozstrzygnięciu tak ważnej dla 15 tys. miasta sprawy. Warto zastanowić się, dlaczego tak niewiele osób wzięło udział w konsultacjach i jak ten problem rozwiązać na przyszłość, by wyniki przyszłych konsultacji były bardziej reprezentatywne.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: