fot. Michał Inkielman

Sędziwego jubilata, ale ciągle w dobrej kondycji, uczczono uroczystością, która odbyła się w sobotę 27 lipca. W programie uroczystości było: odsłonięcie muralu poświęconego trzem wybitnym tenisistkom grającym na milanowskich kortach, wspomnienia związane z uruchomieniem kortów w okresie powojennym oraz z bohaterkami muralu, wystawa zabytkowych rakiet i publikacji poświęconych tenisowi, a także archiwalnych artykułów o milanowskich kortach. Uroczystość kończył mikstowy turniej tenisa ziemnego.

Podczas części oficjalnej, burmistrz Piotr Remiszewski dziękował organizatorowi sportu w Milanówku, trenerowi wielu uzdolnionych tenisistów - Włodzimierzowi Filipiakowi. Należała do nich jedna z bohaterek muralu, 37 rakieta świata – Marta Domachowska. Podziękował także wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania muralu i ciężko przy nim pracowali (listę tych osób znajdą Państwo na jednym ze zdjęć zamieszczonych w Galerii), a także partnerowi projektu – Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej. Szczególne podziękowania zostały skierowane do Tobiasza Bułynko, autora koncepcji muralu, na którym znalazły się  postacie 3 tenisistek grających na milanowskich kortach: Marty Domachowskiej, Jadwigi Jędrzejowskiej i Haliny Konopackiej. Cieszę się, że dostałem pozostały fragment ściany (pozostały po namalowaniu muralu Niepodległości dop. redakcji) – powiedział pan Tobiasz. W Milanówku mamy jeszcze sporo ścian dobrze rokujących – odpowiedział na to burmistrz Piotr Remiszewski. Pomaluję wszystko co się da – obiecał pan Tobiasz.

Z ust Burmistrza padły także bardzo ważne słowa, z których pewnie ucieszą się głównie ci, którzy grają  na milanowskich kortach „póki będę burmistrzem – korty tu będą”.

Po podziękowaniach miało miejsce symboliczne przecięcie wstęgi „odsłaniającej mural”, a następnie wysłuchaliśmy wspomnień pana Mieczysława Golańskiego o powojennym reaktywowaniu milanowskich kortów. Nie było jeszcze wiaduktu, nie było wody. Nosiło się ją w konewkach. Z Fabryki Narzędzi Chirurgiczno-Dentystycznych przywieźli nam kilka ton mączki. Rozsypaliśmy ją i wałowaliśmy ręcznym walcem – mówił między innymi pan Mieczysław Golański.

Z sukcesami tenisistek uwiecznionych na muralu zapoznał zebranych dr Jerzy Zieliński – prezes Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Tenisa, trener tenisa klasy mistrzowskiej, dziekan Wyższej Szkoły Trenerów Sportu, członek Kolegium Trenerów Polskiego Związku Tenisowego, założyciel pierwszej w Polsce prywatnej Szkoły Tenisa, autor wielu publikacji z zakresu tenisa. Pan Jerzy Zieliński udostępnił ze swoich zbiorów, na wystawę towarzyszącą uroczystości, zabytkowe rakiety tenisowe i książki poświęcone tenisowi.  2 egzemplarze jednej z nich „Tenis Polski ma 100 lat” podarował Burmistrzowi i dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury – Anecie Majak.

Bardzo ciekawe teksty z archiwalnych artykułów, które ukazały się w przedwojennej prasie znalazły się na planszach przygotowanych przez Milanowskie Towarzystwo Letnicze. Z treścią kilku z nich mogą zapoznać się Państwo na zdjęciach zamieszczonych w Galerii.

Uroczystość zakończył mikstowy turniej tenisa ziemnego.

Z okazji 110-lecia kortów tenisowych, Milanowskie Centrum Kultury wydało kartę okolicznościową z trzema bohaterkami muralu, którą wręczono uczestnikom uroczystości.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Milanowskie korty mają już 110 lat


To może Cię zainteresować: