Dzięki staraniom Fundacji Grupy PKP na cmentarzu w Żukowie, nieopodal podwarszawskiego Milanówka, stanął pomnik upamiętniający zmarłych pensjonariuszy Domu Wysłużonego Kolejarza. W najbliższym czasie planowany jest montaż tablicy nagrobkowej. Fundacja zwraca się z apelem o pomoc w ustaleniu danych kolejarzy spoczywających w Żukowie.

Dom Wysłużonego Kolejarza został wybudowany przez Polskie Koleje Państwowe na ziemiach upaństwowionego majątku hr. Michała Lasockiego w Milanówku. Do ośrodka trafiały osoby, które często całe życie przepracowały na kolei. W latach 90. XX w. Dom Wysłużonego Kolejarza zakończył swoją działalność.

O kolejarzach, którzy dożywali w Milanówku swoich dni, pamięta Fundacja Grupy PKP. W 2017 zorganizowała wyjazd pracowników spółek Grupy PKP na cmentarz w Żukowie celem uprzątnięcia mogił pochowanych tam kolejarzy. Przez lata o kwatery te nikt nie dbał, zarosły wysoką trawą, a znajdujące się na nich krzyże uległy dewastacji. Na uprzątniętym terenie postawiono pomnik upamiętniający zmarłych. W najbliższych miesiącach Fundacja Grupy PKP planuje umieścić na nim tablicę wskazującą, kto konkretnie spoczywa w mogiłach.

Stąd gorący apel do wszystkich, którzy posiadają wiedzę na temat imion, nazwisk i dat śmierci pensjonariuszy o podzielenie się tymi informacjami z Fundacją Grupy PKP i pomoc w ustaleniu danych zasłużonych pracowników kolei spoczywających na cmentarzu w Żukowie. Naszą prośbę kierujemy w szczególności do członków rodzin, byłych pracowników Domu Wysłużonego Kolejarza, a także mieszkańców Milanówka i okolicznych miejscowości.

Osoby posiadające wskazane informacje proszone są o kontakt z Fundacją Grupy PKP poprzez adres mail fundacja@pkp.pl lub nr tel. 22 474 91 90. Zachęcamy też do kontaktu korespondencyjnego (Fundacja Grupy PKP, ul. Szczęśliwicka 62, 02-353 Warszawa).

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: