W samo południe, 9 kwietnia 2016, rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miasta Podkowy Leśnej, podczas której nadano Honorowe Obywatelstwo Podkowy Leśnej jej mieszkańcowi, muzykowi i jedynemu polskiemu jazzmanowi, który otrzymał nagrodę Grammy – Włodkowi Pawlikowi.

Podczas uroczystości mieliśmy okazję poznać bliżej osobę Włodka Pawlika, jak i całą jego rodzinę. Zebrani w Pałacyku Kasyno mieszkańcy, z przyjemnością słuchali ciekawostki z życia kompozytora, z jego pracy i twórczości.

Włodek Pawlik dzieciństwo spędził w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od młodości interesował się jazzem. W Kielcach ukończył średnią szkołę muzyczną, po której rozpoczął studia w klasie fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej w warszawskiej Akademii Muzycznej. Naukę kontynuował na wydziale jazzowym Hochschule fur Musik w Hamburgu. W 2007 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina, gdzie prowadzi wykłady z improwizacji jazzowej.

 Otrzymał niezliczone nagrody za swą twórczość. Najważniejszą z nich niewątpliwie jest Grammy, którą otrzymał 26 stycznia 2014 roku w kategorii „The Best Large Jazz Ansamble” za płytę „Night in Calisia”

Artysta od prawie 20 lat mieszka w Podkowie Leśnej. Mieszkańcy niejednokrotnie mają możliwość spotkania się z mistrzem podczas koncertów i wydarzeń kulturalnych. Koncerty z cyklu „Jazz w Kasynie” z udziałem Marka Bałaty, Zbigniewa Wegehaupta i Cezarego Konrada uwiecznione zostały na płycie. Kolejną pozycją związaną z Podkową Leśną, a dokładniej ze Stawiskiem, jest skomponowany do poezji Jarosława Iwaszkiewicza album „Struny na ziemi”.

Włodkowi Pawlikowi gratulujemy otrzymanego tytułu, a Podkowie Leśnej tak znamienitego mieszkańca.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Włodek Pawlik honorowym obywatelem Podkowy Leśnej


To może Cię zainteresować: