"Program Olimpia" powstał z okazji 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich. Ostatnio Minister Sportu i Turystyki podjął decyzję o dofinansowaniu budowy 360 hal sportowych. Cztery z nich powstaną w Brwinowie, Milanówku, Pruszkowie i Piastowie.

Celem Programu Olimpia jest poprawa dostępu do nowoczesnej przyszkolnej infrastruktury sportowej. Ma on za zadanie realizację cywilizacyjnej konieczności poprawy dostępu do infrastruktury sportowej, w szczególności dzieciom. Jednocześnie umożliwi to sportowy rozwój młodzieży oraz aktywność fizyczną osób z pozostałych grup społecznych. Dotacja na dofinansowanie realizacji zadania związanego z budową obiektu sportowego w ramach Programu może wynieść nie więcej niż 70 proc. wydatków związanych z realizacją zadania.

W ramach programu dofinansowaniem mogą być objęte dwa rodzaje zadań:

  • budowa nowego boiska wielofunkcyjnego
  • budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego.

- Program „Olimpia” to ponad 100 mln złotych zainwestowanych zarówno w przyszłość, jak i w zdrowie. Taka inwestycja sprawia, że możemy liczyć w przyszłości nie tylko na kadrę, ale jest to także inwestycja w zdrowie. Po pierwsze jest to stworzenie, w różnych częściach województwa, miejsc spotkań, w których wykuwane albo odkrywane są talenty. Po drugie takie boiska to także miejsca azulu, do których dzieci mogą uciec od różnych problemów. Sport wielokrotnie jest receptą na pokonanie wszelkich trudności. Program „Olimpia” daje możliwość propagowania zdrowego stylu życia. Dzieci w Polsce niestety są w czołówce w Unii Europejskiej jeśli chodzi o otyłość. Winą można obarczać nowoczesne technologie, zmianę trybu życia i różnego rodzaju zmiany cywilizacyjne. Wysiłek fizyczny, aktywność fizyczna, konkurencja, uprawianie sportu są najlepszymi sposobami, które wpływają na zdrowy organizm. Cieszę się, że ten program propaguje zdrowe postawy i nawyki życiowe. Jeżeli są one w młodości zaszczepione, będą owocowały w całym życiu – podkreślił podczas konferencji prasowej Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński.

Ministerstwo Sportu i Turystyki, z okazji setnej rocznicy występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich, ogłosiło pierwszy nabór Programu „Olimpia”, budowy przyszkolnych hal sportowych. W ramach pierwszego naboru programu powstanie 360 przyszkolnych hal sportowych w całej Polsce. Na ten cel samorządy otrzymają 730 154 942 zł wsparcia. Pierwsze obiekty sportowe zostaną zrealizowane jeszcze w 2023 roku.

- Wszyscy cieszymy się z sukcesów naszych sportowców, żeby to było możliwe musimy wspierać zarówno infrastrukturę sportową, jak i sportowe wychowanie już najmłodszych. To przyświecało Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz rządowi w budowaniu Programu „Olimpia”, którego nazwa bezpośrednio nawiązuje do Igrzysk Olimpijskich. Projekt ten jest możliwy, ponieważ Polska pomimo wojny i pandemii, notuje wzrost gospodarczy. Program ten jest największym po 1989 roku projektem inwestycyjnym w polskim sporcie. Do tej pory nikt nie wdrażał tak dużego projektu. Docelowo chcemy wybudować 1000 profesjonalnych hal sportowych, dedykowanych szkołom podstawowym i średnim – powiedział Arkadiusz Czartoryski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

W ramach zakończonego naboru zrealizowane zostaną następujące inwestycje:

  • Budowa nowego boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji przy Szkole Podstawowej w Otrębusach
  • Budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Milanówku
  • Budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Piastowie
  • Budowa nowego boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji przy Szkole Podstawowej nr 1 w Pruszkowie
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Cztery "Olimpie" powstaną w naszej okolicy


To może Cię zainteresować: