Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W miastach naszego powiatu uroczyście obchodzono rocznicę odzyskania przez Polaków niepodległości. W tym roku już 93. Obchody odbyły się 10 i 11 listopada.

W Milanówku uroczyste obchody Święta Niepodległości odbyły się 10-listopada, wieczorem, w  wigilię Święta, w 93 rocznicę przybycia Józefa Piłsudskiego do Warszawy, gdzie na dworcu przywitali go m.in. członek Rady Regencyjnej Zdzisław ks. Lubomirski oraz dowódca Komendy Naczelnej POW Adam Koc.
Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele św. Jadwigi Śląskiej, z udziałem władz miasta, powiatu, kombatantów, pocztów sztandarowych milanowskich organizacji i szkół oraz licznych mieszkańców. Homilię poświęconą współczesnemu patriotyzmowi oraz odpowiedzialnemu współuczestniczeniu w budowaniu samorządności lokalnej wygłosił ksiądz Rafał Łaskawski.
Po mszy świętej wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych w pięknym wykonaniu chóru kameralnego „Fidelis”, zaproszonego przez Centrum Kultury. Następnie pod Pomnikiem „Bohaterów” na placu im. Stefana Starzyńskiego władze miasta i powiatu ze starostą Markiem Wieżbickim oraz kombatanci, szkoły i przedszkola, a także przedstawiciele wielu organizacji – złożyli wiązanki kwiatów. Krótkie przemówienie wygłosił burmistrz Jerzy Wysocki.
Piękną oprawę uroczystości, jak zwykle zapewnili milanowscy harcerze z Hufca im. Janusza Kusocińskiego.
 
W Grodzisku Mazowieckim 93. rocznicę odzyskania niepodległości świętowano dokładnie 11. listopada. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w kościele św. Anny przez księdza Rafała Pęksę, po czym przeniosła się na pobliski deptak, pod Pomnik Wolności i Zwycięstwa.
W obchodach wzięły udział władze miasta i powiatu, radni, sołtysi, przedstawiciele ugrupowań politycznych, lokalnych stowarzyszeń, instytucji i szkół oraz harcerze, którzy trzymali wartę honorową podczas składania wieńców przez poczty sztandarowe. Licznie przybyli także mieszkańcy Grodziska Maz., ale też piękna jesienna pogoda, rzadka o tej porze roku, sprzyjała frekwencji.
Przemówienia wygłosili Starosta – Marek Wieżbicki i Burmistrz – Grzegorz Benedykciński. Pierwszy z nich mówił o potrzebie wyrażania postaw patriotycznych podkreślających narodową odrębność w rodzinie państw Unii Europejskiej:
-- Patriotyzm jest ważny! W zjednoczonej Europie będziemy tyle znaczyć, na ile będziemy odrębni. Ważna jest nasza tożsamość.
Burmistrz mówił zaś o potrzebie pielęgnowania postaw patriotycznych w wymiarze lokalnym tak ważnych w budowaniu patriotyzmu państwowego. Uspokajał także mieszkańców przed złymi skutkami kryzysu ekonomicznego, który dotyka państwa Południowej Europy. Przypomniał, że Polacy są pracowici i rozważni, a to najlepsza postawa w tej sytuacji. Świadczy o tym choćby wskaźnik bezrobocia, jeden z najniższych na Mazowszu, którym może poszczycić się Gmina Grodzisk Maz.
Obchody Święta Niepodległości były także dobrą okazją, by wyróżnić i uhonorować pracę na rzecz lokalnej społeczności niektórych osób. Grzegorz Benedykciński złożył podziękowania  pani Helenie Szpak - wieloletniej sołtys wsi Szczęsne oraz paniom Marcie Łapińskiej i Małgorzacie Zacny, które troszcząc się o los bezdomnych i źle traktowanych zwierząt, uczą właściwych postaw w opiekowaniu się zwierzętami.   
Następnie burmistrz zaprosił mieszkańców na pokaz parady  grodziskiej młodzieżowej orkiestry dętej oraz film Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska” do kina Centrum Kultury.
 
 
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obchody 93. rocznicy odzyskania Niepodległości


To może Cię zainteresować: