Jubileusz z przytupem!

fot. Powiat Pruszkowski

Z okazji swoich 45 urodzin, Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy" przygotował dla Państwa spektakl pt. „Oskar". To barwna opowieść o wyprawach wybitnego etnografa Oskara Kolberga, który ponad pięćdziesiąt lat swojego życia poświęcił na odkrywanie i dokumentowanie kultury ludowej. Jego pragnieniem było stworzenie opisu opartego na bezpośrednim doświadczeniu. By osiągnąć swój cel, podróżował po terenach całej przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Zapiski z tych podróży złożyły się na imponujące dzieło - osiemdziesiąt pięć tomów monografii regionalnych, objętych wspólnym tytułem „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tance".

„Pruszkowiacy", tak jak wszystkie zespoły ludowe w całej Polsce, garściami czerpią z tego wyjątkowego źródła, bazując w swojej pracy na opisach strojów, zapisach nutowych, tekstach pieśni. „Oskar" jest próbą przybliżenia współczesnemu widzowi postaci i dorobku Kolberga. W trakcie tego wyjątkowego spektaklu, łączącego w sobie cechy zarówno koncertu, jak i przedstawienia teatralnego, widzowie zostali zabrani, wraz z tytułowym Oskarem, w odzianą w kolorowe kostiumy podróż z tańcem, śpiewem i muzyką. Przedstawiona historia jest próbą połączenia wydarzeń z życia Oskara Kolberga z autorską wyobraźnią.

Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy" powstał w Pruszkowie na przełomie 1978/1979 roku przy Młodzieżowym Domu Kultury. Od 45 lat „Pruszkowiacy" koncertują w kraju i poza jego granicami, prezentując folklor z kilkunastu regionów Polski. W repertuarze zespołu znajdują się także tańce i pieśni innych narodów. Zespół jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Od 2004 roku Zespół jest Samorządową Instytucją Kultury prowadzaną przez Miasto Pruszków. Siedziba „Pruszkowiaków" znajduje się w nowoczesnym budynku Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Obecnie Zespół liczy niemal 200 członków w różnym wieku, od 5 lat wzwyż, działających w grupach taneczno-wokalnych i instrumentalnych. Zespołowi w koncertach towarzyszy orkiestra ludowa.

„Pruszkowiacy" nie boją się nowych wyzwań, biorąc udział w projektach ze współczesnymi artystami m.in. Czesławem Mozilem, Zazulą czy Gooralem. Zespół jest także organizatorem corocznego plenerowego wydarzenia - Pruszkowskiego Dnia Folkloru (PDF). Niewątpliwym wydarzeniem w roku jubileuszowym była premiera filmu „Znachor", w którym występowali „Pruszkowiacy".

Założycielką „Pruszkowiaków" była Danuta Jaśkiewicz, pedagog i choreograf, która prowadziła Zespół przez wiele lat. Obecnie dyrektorem ZTL Pruszkowiacy" jest Piotr Grządkowski, za artystyczną stronę działalności odpowiada Piotr Zalipski, a kierownikiem muzycznym jest Bogdan Nidzgorski. Celem „Pruszkowiaków" jest pokazywanie szerokiej publiczności radości, jaką niesie ze sobą kultura ludowa, czyli jeden z najpiękniejszych polskich skarbów.

Jeszcze nic straconego! Kolejna odsłona spektaklu będzie miała miejsce 4-ego listopada w Sali Widowiskowej Zespołu Mazowsze w Otrębusach, a 6-ego grudnia zespół jeszcze raz zaprezentuje „Oskara” w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Jubileusz z przytupem!


To może Cię zainteresować: