W tym roku Pruszków obchodzi 105. rocznicę nadania praw miejskich. W związku z jubileuszem w mieście odbyły się stosowne uroczystości, które przypominały o historii miasta i rozwoju Pruszkowa na przestrzeni ostatnich lat.

O początkach miejscowości mowa jest w dokumentach z XV w., kiedy to na tych terenach znajdowała się mała wieś o nazwie Proskowo lub Proskow. Samo miasto na znaczeniu zyskało wraz z budową kolei warszawsko-wiedeńskiej w 1845 r. Zaczęły tu powstawać wille i domy letniskowe oraz duże ośrodki przemysłowe, dzięki czemu w 1910 r. Pruszków otrzymał status osady fabrycznej. Natomiast prawa miejskie uzyskał 9 listopada 1916 r., dzięki czemu powstały Pruszków wieś (później gmina Skorosze) i Pruszków miasto, na które składały się okoliczne miejscowości. By przypomnieć mieszkańcom o tych wydarzeniach, włodarze tradycyjnie przygotowali szereg uroczystości jubileuszowych. Rozpoczęły się one 9 listopada na Placu Jana Pawła II. Tu odsłonięto pamiątkową tablicę oraz posadzono ostatnie 4 drzewa ze 105, które w tym roku pojawiły się na terenie Pruszkowa. Kilka dni później (13.11) w ramach obchodów Prezydent Paweł Makuch oprowadził mieszkańców ulicami miasta, opowiadając o jego historii oraz bieżących sprawach i przyszłych inwestycjach. Tego samego dnia wieczorem w sali widowiskowej w Centrum Kultury i Sportu odbył się również koncert Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” i Zespołu „Zgoda” z Wilna – „Folklor nie zna granic”, a dzień później w Kościele Św. Kazimierza msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców, gdzie włodarze w podziękowaniu za jubileusz złożyli kwiaty.

To jednak nie koniec zaplanowanych na ten rok uroczystości. Ważnym punktem na liście wydarzeń okazało się także wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Przedszkola Miejskiego nr 8. Prezydent wraz ze swoimi zastępcami Beatą Czyżewską i Konradem Sipierą, przewodniczącym Rady Miasta Krzysztofem Biskupskim, Dyrektor nowego przedszkola Edytą Wołowiec, naczelnikiem Wydziału Realizacji Inwestycji Elżbietą Korach i zaproszonymi gośćmi podpisał Akt Erekcyjny, a następnie wmurował go wraz z kapsułą czasu z listami, życzeniami i pracami dzieci w ścianę budynku. „Jest naszą intencją, aby to budowane Przedszkole jak najlepiej służyło społeczności Pruszkowa. Niech dzięki tej inwestycji umacnia się dorobek cywilizacyjny i oświatowy” – czytamy na dokumencie, podpisanym przez budujących obiekt. Przypomnijmy, że inwestycja powstać ma na koniec przyszłego roku i obejmować będzie m.in. budowę przedszkola o 10 oddziałach przygotowanych na przyjęcie 250 dzieci, sali sensorycznej, placu zabaw, miniboiska i parkingu.

Dodatkowo w ramach jubileuszu do 26 listopada trwa konkurs plastyczny pt. „Pruszków – miasto moich marzeń.”. Konkurs skierowany jest do przedszkolaków i uczniów, którzy muszą wykonać pracę dowolną techniką i dostarczyć ją do Filii nr 7 Książnicy Pruszkowskiej. Tu można uzyskać również więcej informacji na temat konkursu.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: