Pod koniec lipca w pruszkowskiej Hali Znicz odbyły się Mistrzostwa Europy w Kyūdō – tradycyjnym łucznictwie Japońskim.

Kyūdō istnieje od ponad 700 lat. To nie tylko dyscyplina strzelecka, ale także styl życia: pełen szacunku dla tradycji i innych ludzi, a także kładący nacisk na rozwój i harmonijne funkcjonowanie w społeczeństwie. Czym ta wywodząca się z Budo dyscyplina sportu różni się od łucznictwa? – Przede wszystkim przykładamy bardzo dużą wagę do uważności – mówiła nam jedna z organizatorek Blanka Tomaszewska. – Zwracamy uwagę na inne osoby i na otoczenie. Staramy się zachować zawsze w najlepszy sposób, jaki jest w danej sytuacji konieczny. W Kyūdō obowiązuje Reiho, czyli etykieta. Musimy i chcemy być dla siebie uprzejmi. Chcemy uważać na innych. To się bardzo dobrze wpisuje w trend myślenia nie tylko o sobie, ale o otoczeniu, o planecie.

Popularność tej oryginalnej dyscypliny rośnie też ze względu na obecność w popkulturze, w tym licznych popularnych wśród młodzieży filmach anime np. Tsurune.

Warto dodać, że podczas zawodów celność jest jednym z elementów. Ważniejszym jest jednak styl.

Sześcioro sędziów ocenia każdy element Kata, czyli tej formy, którą prezentujemy, jej zgodności, poprawności. Do finału przejdą te osoby, które zdaniem sędziów, strzelają w miarę poprawnie i dopiero w finale będzie liczyła się celność – mówił nam Krzysztof Haczek. – Za trafienie są też punkty, ale liczy się także to, w jakim stylu się trafiło i czy ten styl jest zgodny z wytycznymi, by strzelać Kyudo a nie w sposób sportowy – dodała Anna Biwan.

Mistrzostwa Europy odbywają się co dwa lata, a tegoroczna, 17. edycja miała miejsce w Pruszkowie. Polska po raz pierwszy jest gospodarzem tych zawodów, dzięki znakomitemu występowi polskich zawodników we francuskim Bourges w 2021 r. Zespół z klubu Tametomo (Warszawa) w składzie: Bogdan Mytnik, Anna Biwan i Krzysztof Haczek zdobył wtedy tytuł Drużynowego Mistrza Europy. W turnieju indywidualnym Blanka Tomaszewska (Tengukai Kyudo – Poznań) wywalczyła tytuł Wicemistrzyni Europy.

Na zawody zjechali zawodnicy z 12 krajów i Polski. Oprócz zmagań sportowych mogliśmy zobaczyć pokazy specjalne. W sobotę odbyły się zawody indywidualne, w których trzecie miejsce zajął Mathias Lanoiselle z Wielkiej Brytanii. O pierwsze miejsce odbyła się krótka dogrywka, w której Andrea Kralik z Węgier pokonała Alexandra Illi z Francji. W niedzielę odbyły się zaś zawody zespołowe, w których zwyciężyli zawodnicy z Francji. W dogrywce o drugie miejsce Niemcy pokonali zaś Szwajcarki.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Prosto do celu!


To może Cię zainteresować: