Kino w aucie

Designed by upklyak / Freepik

Urząd Gminy Żabia Wola, już w czerwcu zaprosi wszystkich chętnych do swojego kina samochodowego. Jest to pierwsza taka inicjatywa w okolicy. Kino będzie mieścić się na parkingu przy Szkole Podstawowej im. Stefanii Dziewulskiej w Ojrzanowie. Wstępnie zarezerwowano 6 filmów, a jako pierwszy wyświetlony zostanie tytuł, który wygra w konkursie dla mieszkańców. Jeśli inicjatywa spotka się z zainteresowaniem, władze gminy zapewniają, że projekcje będą cykliczne.

Obecnie urzędnicy z pracownikami Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej opracowują procedury bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa, bo jak zapewniają organizatorzy, zdrowie zmotoryzowanych kinomanów jest dla nich priorytetem.

Możliwość obejrzenia filmu z fotela własnego auta zawdzięczamy Amerykaninowi, Richardowi Miltonowi Hollingsheadowi. We wczesnych latach 30-tych pracował jako dyrektor sprzedaży w firmie produkującej części samochodowe. Ponoć jego matka była kobietą otyłą i z wiadomych względów, czuła się bardzo niekomfortowo, oglądając ulubionych aktorów w tradycyjnym kinie. Pan Richard postanowił jej pomóc i w Camden, w stanie New Jersey, zaczął eksperymentować, wykorzystując swój samochód, dwa prześcieradła rozpostarte pomiędzy drzewami i projektor filmowy. Wymyślił specjalną rampę,  dzięki której miłośnicy czterech kółek i dobrego kina unosząc przód automobilu, mogli widzieć ekran bez blokowania innych pojazdów. We wniosku patentowym, złożonym 6 sierpnia 1932 roku, napisał: Mój wynalazek odnosi się do nowego i użytecznego kina plenerowego, w szczególności do nowatorskiej konstrukcji, w której środki transportu są częścią kina, zapewniając miejsca siedzące. Pokaz taki jak widowisko filmowe lub podobne, można zobaczyć i usłyszeć z samochodów ustawionych w taki sposób, aby nie zasłaniały innym widoku. Niecały rok później, 18 maja 1933 roku, otrzymał patent.


Ten, jak i wiele innych artykułów przeczytasz od środy, 20 kwietnia br., w numerze 5 naszej papierowej gazety!

W numerze między innymi:

  • Co zdradza raport dotyczący działań dyrekcji w szkole w Książenicach
  • Dostaną panele - chcę wyciąć drzewa
  • Wywiad z Burmistrzem Podkowy Leśnej
  • Kulisy odwołania przewodzniczącej Rady Miasta Milanówka Janiny Moławy
  • Życie powoli wraca do normy - o luzowaniu obostrzeń
  • Szpital Zachodni z maszyną do testów na koronawirusa
  • Niecodzienna wirtualna wystawa w mediatece
  • Podkowiańskie Lajfy
  • Nowy cykl historyczny
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: