Seniorzy z Żelechowa będą mogli korzystać z nowego miejsca spotkań, gdzie rozpoczęły się już pierwsze zajęcia. To drugi Klub Seniora, który powstał w Gminie Żabia Wola dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Senior+”.

Z założenia Klub Seniora ma nie tylko integrować społeczność i zagospodarować czas wolny osób powyżej 60. roku życia, ale także ułatwić im dostęp do oferty kulturalnej i rekreacyjnej. Również i w Żelechowie organizowane będą zajęcia artystyczne, manualne i rehabilitacyjne oraz wykłady i prelekcje dotyczące m.in. żywienia, prawa czy bezpieczeństwa. Odbywać się będą także spotkania integracyjne, wspólne seanse filmowe i wycieczki oraz aktywne uczestnictwo w imprezach gminnych. Utworzenie i wyposażenie Klubu było możliwe dzięki pozyskanemu przez gminę dofinansowaniu z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego „Senior+”. Gmina otrzymała wsparcie w wysokości blisko 200 tys. zł, przy wkładzie własnym gminy w wysokości 50 tys. zł. Wcześniej, dzięki dodatkowym środkom, taka placówka powstała w Słubicy Dobrej. – Rekrutacja do Klubu Seniora w Żelechowie trwa już ponad miesiąc. Zgłosiło się kilkudziesięciu seniorów, przede wszystkim z Żelechowa i okolic. Są to często rodziny czynnych strażaków naszego OSP w Żelechowie. Inauguracja Klubu i pierwsze zajęcia odbyły się w poniedziałek, 7 lutego. Rzeczywiście nie jest to pierwsza taka inicjatywa w naszej gminie. Bardzo dobrze funkcjonuje Klub Seniora w Słubicy, zlokalizowany na drugim skraju gminy w dawnej szkole podstawowej. Tam również jest kilkadziesiąt osób, które kilka razy w miesiącu spotykają się i jako wójt na wszystkie ważniejsze imprezy jestem zapraszany. Staram się w nich uczestniczyć i integrować się razem z mieszkańcami. Nie ukrywam, że są to interesujące spotkania, gdzie młodzież może się wiele nauczyć od doświadczonych sąsiadów. Cieszę się, że takie miejsca powstają, bo dzięki temu seniorzy nie są zamknięci w domach i nie są wykluczeni z życia społecznego – mówi wójt Gminy Żabia Wola Piotr Rybka. – W tym roku również skorzystaliśmy z naboru do programu „Senior+” i złożyliśmy wnioski o dofinansowanie na funkcjonowanie naszych dwóch placówek – w Słubicy i w Żelechowie. Każde dodatkowe środki umilą uczestnikom pobyt w Klubie.

Klub Seniora znalazł swoją siedzibę w budynku OSP Żelechów, w którym obecnie trwa II etap prac budowlano-remontowych. Remiza zyskała m.in. nową przestrzeń, która pełnić będzie dodatkowe funkcje społeczne. Oprócz powstania Klubu Seniora, znajdzie się tu także miejsce na organizację spotkań, szkoleń i warsztatów dla mieszkańców. Na całość zadania pn. „Rozbudowa, nadbudowa i remont budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie” pozyskano dofinansowanie w wysokości 3 mln zł z programu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: