Kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skułach przejdzie generalny remont. Jednak aby do tego doszło, potrzebne są dość wysokie środki finansowe. Choć parafii udało się pozyskać dofinansowanie, to niezbędny jest wkład własny, którego tak mała społeczność parafialna nie jest w stanie uzbierać sama. Stąd mieszkańcy liczą na pomoc, której udzielić można za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

Przypomnijmy, że choć zabytkowy kościół jest niewielki, to stanowi przykład ludowej architektury sakralnej. Wybudowany został w 1674 r., a ostatni większy remont obiektu przeprowadzony został w 1995 r. Dziś kościół znajduje się w złym stanie technicznym i wymaga niezbędnych prac konserwatorskich, które uchronią go przed dalszą degradacją. Zakres prac jest szeroki. Są to m.in. wymiana dachu i schodów z wybudowaniem balustrady, ocena stanu technicznego konstrukcji, stropów i innych elementów pod względem objawów korozji i uzupełnienie ubytków, konserwacja stolarki drzwiowej i okiennej, wzmocnienie podmurówki, wymiana nawierzchni wokół kościoła, bieżąca konserwacja obiektów małej architektury takich, jak figury apostołów, drewniany krzyż i kaplica, naprawa pękniętej podstawy zegara słonecznego, wymiana tablicy informacyjnej oraz wymiana oświetlenia na LEDowe.

Wszystkie te prace wyceniono na 1 415 378,60 zł brutto. Dzięki staraniom proboszcza ks. Sławomira Bogdanowicza, parafian, samorządu lokalnego oraz pracowników Urzędu Gminy Żabia Wola udało się pozyskać na ten cel dofinansowanie z dwóch źródeł. Pierwsze to kwota ok. 921 587 zł ze środków unijnych, rozdysponowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Natomiast drugi wniosek złożony został do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i został on pozytywnie rozpatrzony, dzięki czemu gmina pozyskała dodatkowo 180 000 zł. Aby mogło dojść do wykonania niezbędnych napraw, wymagany jest wkład własny parafii, który wynosi 493 053 zł.

Bez pomocy ludzi dobrej woli nie uda się jednak uzbierać takiej kwoty. Stąd też pomoc zaoferował Urząd Gminy Żabia Wola, a na portalu zrzutka.pl zorganizowano zbiórkę, która opiewa na kwotę 112 000 zł. Nadwyżki uzbieranej kwoty przeznaczone maja być na pokrycie kosztów dodatkowych prac nieuwzględnionych w projekcie, m.in. na renowację wystroju wnętrza. Wszyscy darczyńcy będą również upamiętnieni na specjalnej tablicy fundatorów renowacji, a w każdy ostatni dzień miesiąca w ich intencji odprawiana jest msza św. Zbiórka trwa to końca kwietnia przyszłego roku, a termin realizacji projektu, aby nie przepadło dofinansowanie, musi nastąpić najpóźniej w czerwcu. Wybrany został już wykonawca tego zadania, który zorganizował teren budowy i dokonał pierwszych prac na dachu i elewacji kościoła w celu oszacowania stanu drewnianych elementów.

Zachęcamy do wsparca zbiórki na: https://zrzutka.pl/zypuzm

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Zbiórka na remont zabytkowego kościoła


To może Cię zainteresować: