Serdecznie zapraszamy na Grodziskie Spotkania Wielokulturowe "Sploty" 2016, organizowane po raz trzeci przez Willę Radogoszcz. W tegorocznym programie nie zabraknie ciekawych wydarzeń, o których rozmawialiśmy z Anną Woźniak z Willi Radogoszcz.

- Grodziskie Spotkania Wielokulturowe Sploty w tym roku rozpoczną się troszeczkę wcześniej, bo już 26 stycznia i potrwają do końca lutego. W Willi Radogoszcz i w innych przestrzeniach miasta odbędą się wydarzenia artystyczne i edukacyjne. Spośród nich najważniejsze będą uroczystości upamiętniające grodziskich Żydów, które zaplanowaliśmy na 15 lutego. Oprócz tego w bogatym programie tegorocznych Spotkań znalazły się spacery historyczne, warsztaty, koncerty, spotkania i prelekcje. - mówi Anna Woźniak.

Jak co roku „Sploty” mają swój temat przewodni. - W tym roku tematem przewodnim jest mieszanka kultury miejskiej i wiejskiej. Będzie to taka refleksja nad naszym pochodzeniem i korzeniami oraz nad tym, ile to nasze pochodzenie, pochodzenie naszych rodzin, wpływa na nasze obecne życie i czy w ogóle ma wpływ, a jeżeli tak, to jaki – mówiła Anna Woźniak.

Otoczony wsiami i folwarkami Grodzisk był centrum administracyjnym i handlowym oraz punktem skupu wytwarzanych w okolicy towarów. Przez wieki pełnił rolę agory - na tutejszym rynku spotykali się rolnicy, ziemianie, kupcy, rzemieślnicy, robotnicy i fabrykanci, przedstawiciele miejskiego proletariatu i reprezentanci lokalnej inteligencji. Tutaj spotykali się przedstawiciele kultury wiejskiej i miejskiej, świata chłopskiego i mieszczańskiego, ludności rdzennej i napływowej, tutejszych i przybyszów.

Będziemy mieli okazję poznać wiele religii i kultur przenikających się w Grodzisku. - Jeżeli chodzi o wielokulturowość i wieloreligijność, to jak co roku odnosimy się głównie do tych mniejszości, które zapisały się w tradycji grodziskiej – mówiła Anna Wożniak. - Są to Żydzi, ewangelicy, Ormianie i Czesi. W tym roku odnosimy się także troszeczkę do współczesności i zaprosiliśmy buddystów z okolic Grodziska, by opowiedzieli skąd się wzięli na Mazowszu i w Grodzisku.

W tym roku w "Sploty" włączyło się artystycznie po raz pierwszy lokalne środowisko. Dzieci ze szkoły w Książenicach przygotowały spektakl „Sztetl Grodzisk – zapomniana historia”. - Jest to widowisko słowno-muzyczne dofinansowane z budżetu gminy Grodzisk Mazowiecki. Spektakl przygotowały dzieci, całość wyreżyserowała nauczycielka, instruktorka teatralna Joanna Citlak. Spektakl ten rozpoczyna w Centrum Kultury, 26 stycznia tegoroczne „Sploty” – mówiła Anna Woźniak.

Najważniejszym oficjalnym wydarzeniem Splotów 2016 będą obchody miejskie upamiętniające grodziskich mieszkańców pochodzenia żydowskiego. W tym roku w dniach 10-14 lutego przypada 75. rocznica likwidacji getta. W listopadzie Rada Miasta podjęła specjalną uchwałę, którą zdecydowała postawić pomnik upamiętniający grodziską synagogę i Żydów, w miejscu, gdzie ta synagoga stała. Realizację wsparła finansowo Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie w ramach konkursu grantowego na rok 2016.

 - Z ogromną przyjemnością zapraszam wszystkich czytelników Obiektywnej na III edycję Grodziskich Spotkań Wielokulturowych „Sploty”. – dodała Anna Wożniak.

Poniżej prezentujemy pełen program III Grodziskich Spotkań Wielokulturowych "Sploty" 2016.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: III edycja Grodziskich Spotkań Wielokulturowych "Sploty" przed nami!


To może Cię zainteresować: