To pytanie, zapożyczone z czwartej, ostatniej zwrotki pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino” kieruję do mieszkańców Milanówka, a przede wszystkim do milanowskich radnych. Czy wiecie Państwo, czyje groby znaczą te białe krzyże na milanowskim cmentarzu? Leżą tu setki Powstańców Warszawy, którzy w heroicznej walce o honor zostali ciężko ranni i trafili do milanowskich willi zamienionych na szpitale. Leży tu także wielu cywilnych mieszkańców Warszawy, w tym kobiet i dzieci, których spotkał ten sam los.

Tę smutną historię, przypomniał niewielkiej grupie mieszkańców Milanówka, zgromadzonych na milanowskim cmentarzu w dniu 1-go sierpnia, w 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ok. godz.17.20 Andrzej Szolc, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Środowisko „Mielizna” Obwód  „Bażant”.

Na cmentarzu, podobnie jak wcześniej, o godzinie W, pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej na Skwerze AK przy ul. Kościuszki, kwiaty złożyli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko „Mielizna” Obwód „Bażant”, członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, oraz władze samorządowe reprezentowane przez wiceburmistrza Ryszarda Malinowskiego, sekretarz Annę Zajączkowską i komendanta Straży Miejskiej. Honorowe warty pełnili harcerze z Hufca im. Janusza Kusocińskiego oraz pracownicy Straży Miejskiej. Niestety w jednym i drugim miejscu było kilku mieszkańców i nie było żadnego przedstawiciela Rady Miasta.

Wielu mieszkańców i czwórkę naszych radnych miałam okazję zobaczyć pod willą „Matulka” (budynek poczty), gdzie od godz. 17.00 trwał „konkurencyjny” koncert.  Równolegle na skwerze Bohaterów Polski Podziemnej, przed Willą „Matulka” przy ul. Warszawskiej, artyści Orkiestry Salonowej Macieja Klocińskiego grali i śpiewali piosenki Powstańczej Warszawy.
 
Nie mam nic przeciwko koncertowi. Uczestniczyłam w końcowym jego fragmencie i z przyjemnością śpiewałam razem z artystami. Mam tylko kilka pytań:
1.czy ten koncert musiał odbyć się w tym samym czasie jak składanie kwiatów pod Pomnikiem AK i na cmentarzu?
2.czy informacja o złożeniu kwiatów pod pomnikiem i na cmentarzu nie powinna się ukazać równocześnie z informacją o koncercie, a nie dużo później?
3.czy nie powinniśmy się dobrze zastanowić  i wcześniej opracować ramowe scenariusze obchodów różnego rodzaju uroczystości? Pisałam już o tym w jednym z wcześniejszych artykułów.

Mam świadomość, że mamy demokrację i każdy jak chce i jak mu wygodnie czci różne narodowe rocznice. Że bycie tego dnia pod pomnikiem,  na cmentarzu, czy w kościele, gdzie odprawiana jest msza święta w intencji Ojczyzny oraz żyjących i zmarłych Powstańców Warszawy powinna wynikać z potrzeby serca. Czy jednak nie zawiodła informacja i organizacja?
Zapraszamy do Galerii, gdzie prezentujemy zdjęcia z uroczystości.
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Czy widzisz ten rząd białych krzyży?


To może Cię zainteresować: