Wraz z początkiem sezonu grzewczego kontynuowane są kontrole jakości powietrza za pomocą zakupionego przez Urząd Gminy w Grodzisku Mazowieckim specjalistycznego drona wraz z aparaturą pomiarową tzw. laboratorium, która reaguje ostrzegawczo na nagłe zwiększenie substancji w badanym powietrzu. Daje to Straży Miejskiej podstawy do wytypowania ew. „trucicieli’’ i przeprowadzenia szeroko zakrojonej kontroli.

Pomiary z głowicy badawczej służą do typowania budynków lub obszarów wymagających kontroli. Pomiary te dają praktycznie 99,99% skuteczność na namierzenie palenia odpadów w piecach o czym przekonało się już wielu nierozsądnych mieszkańców, którzy spalali w piecu odpady m.in. klepkę podłogową, stare okiennice i inne odpady powodujące duże stężenie substancji szkodliwych w powietrzu.

W praktyce często okazuje się, iż na podstawie samych zgłoszeń od mieszkańców (duże zadymienie, nieprzyjemny zapach np. siarkowy) wielokrotnie kontrolowane są niemal stałe punkty. W tych przypadkach przyczyną jak się okazuje nie jest palenie odpadów czy substancji zabronionych, ale niestety „stara” technika palenia, na którą strażnicy miejscy nie mają już bezpośredniego wpływu. Staramy się upominać i zwracać uwagę użytkownikom piecy, informując ich o właściwym rozpalaniu, korzystaniu z dobrego paliwa. Niestety z przyczyn obiektywnych nie jesteśmy w stanie zmienić całkowicie mentalności mieszkańców w tym zakresie i wyeliminować tych złych technik palenia, a tym samym niejednokrotnie sprostać oczekiwaniom powtarzających się zgłoszeń o wydobywających się kłębach dymu np. w tych samych kontrolowanych wielokrotnie miejscach. Nie dajemy jednak za wygraną, będziemy dalej edukować, kontrolować i działać w interesie Nas wszystkich dążąc do poprawy jakości powietrza w Naszym regionie.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: ANTYsmogowe działania grodziskiej Straży Miejskiej


To może Cię zainteresować: