Z początkiem lutego Strażnicy Miejscy kontynuują kontrole z powietrza realizowany na terenie Grodziska Mazowieckiego.

Straż Miejska w trakcie sezonu grzewczego prowadzi stałe kontrole jakości powietrza za pomocą specjalistycznego drona z laboratorium, dzięki któremu można zdalnie dokonać pomiarów stężenia zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi substancjami. Urządzenie reaguje ostrzegawczo na nagłe zwiększenie określonych substancji w badanym powietrzu. Dzięki pomiarom z drona mamy możliwość wykrycia ew. „trucicieli’’ i przeprowadzenia bardziej szczegółowej kontroli. Pomiary z głowicy badawczej służą do typowania budynków lub obszarów wymagających kontroli. Pomiary te dają praktycznie 99,99% skuteczność na namierzenie palenia odpadów w piecach o czym przekonało się już wielu nierozsądnych mieszkańców, którzy spalali w piecu odpady m.in. klepkę podłogową, stare okiennice i inne odpady powodujące duże stężenie substancji szkodliwych w powietrzu.

Urządzenia takiego typu wspomagają prace straży miejskiej w Grodzisku Mazowieckim, w rzeczywistym  analizowaniu dymów wydobywających się z kominów, pozwalają szybciej interweniować i uzyskiwać większą skuteczność, w odniesieniu do osób naruszających przepisy.

W praktyce często okazuje się, iż na podstawie samych zgłoszeń od mieszkańców (duże zadymienie, nieprzyjemny zapach np. siarkowy) niejednokrotnie kontrolowane są stałe punkty. W tych przypadkach przyczyną jak się okazuje nie jest palenie odpadów czy substancji zabronionych, ale niestety „stara” technika palenia, na którą strażnicy miejscy nie mają już bezpośredniego wpływu. Staramy się upominać i zwracać uwagę użytkownikom piecy, informując ich o właściwym rozpalaniu, korzystaniu z dobrego paliwa. Niestety z przyczyn obiektywnych nie jesteśmy w stanie zmienić całkowicie mentalności mieszkańców w tym zakresie i wyeliminować tych złych technik palenia, a tym samym niejednokrotnie sprostać oczekiwaniom powtarzających się zgłoszeń o wydobywających się kłębach dymu np. w tych samych kontrolowanych wielokrotnie miejscach. Nie dajemy jednak za wygraną, będziemy dalej edukować, kontrolować i działać w interesie Nas wszystkich dążąc do poprawy jakości powietrza w Naszym regionie.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: ANTYsmogowe działania Straży Miejskiej


To może Cię zainteresować: