Kolejny drastyczny wzrost opłat za odbiór odpadów w Grodzisku Mazowieckim. Już niedługo mieszkańcy za odbiór odpadów segregowanych zapłacą prawdopodobnie 25 zł/osobę miesięcznie, a gminie Żabia Wola firma wypowiedziała umowę. W tej sytuacji, krytykowane za swą wysokość stawki w Jaktorowie czy Milanówku, okazują się jednymi z niższych w okolicy.

Gdy z początkiem roku ceny odbioru odpadów w Grodzisku wzrosły niemal o połowę, dla wielu mieszkańców zrobił się to bardzo duży koszt. To jednak nie koniec podwyżek. Od 1 października mieszkańców Grodziska czeka kolejna podwyżka cen odbioru odpadów o… no właśnie o ile?

W dokumentach przygotowanych na zwołaną na 5 sierpnia Sesję Rady Miasta widnieją stawki 28 zł za odbiór odpadów segregowanych i 39 zł za odpady niesegregowane. Tymczasem w rozmowie z nami, Burmistrz Grzegorz Benedykcińśki zapewniał, że kwota ta wzrośnie do 25 zł/osobę.

- Liczyliśmy bardzo na to, że na rynku sytuacja się poprawi, czyli działania rządu i wojewody spowodują, że będzie np. uruchomione więcej składowisk i przerobu śmieci, więc cena pójdzie w dół. Odbyły się dwa przetargi. Kwota z przetargu na utylizację odpadów dawała szansę na to, że utrzymamy obecną cenę. Niestety, w przypadku zbiórki śmieci ceny poszły niemal o 100% w górę. Jeżeli dodamy do tego fakt, że gmina nie może dopłacać do odbioru śmieci, to niestety rynek określa cenę. W związku z powyższym musimy cenę podnieść do około 25 zł. – mówił nam Burmistrz Grzegorz Benedykciński. Warto zaznaczyć, że tę samą stawkę otrzymaliśmy w piśmie od Burmistrza Piotra Galińskiego.

Czy jest to kwota ostateczna? No cóż… Ostatni przetarg na odbiór odpadów został unieważniony w części IV, VI, IX, X (Odbieranie odpadów komunalnych metali, tworzyw sztucznych i odpadów z opakowań wielomateriałowych odebranych od właścicieli nieruchomości). Nowy przetarg został ogłoszony z terminem składania ofert na 28 sierpnia, czyli DUŻO później niż radni zgodzą się na podwyżkę cen. Nie do końca rozumiem takie działanie, ale to radni będą podejmowali decyzję w oparciu o te niepełne informacje.

Problem mieszkańców Grodziska i tak wydaje się niewielkim w porównaniu do tego, co dzieje się w Żabiej Woli. W połowie lipca firma odbierająca odpady złożyła wypowiedzenie umowy, ze skutkiem natychmiastowym, uzasadniając to „(...)radykalnym zwiększeniem kosztów wykonania umowy na wywóz nieczystości, w postaci znacznego zwiększenia kosztów utylizacji odpadów (...)", i oczekując wzrostu stawek o 50%.

- Podejmujemy działania by cena ta nie była taka wysoka. Bałagan, który jest na rynku śmieciowym jest tak olbrzymi, że drżymy cały czas. – mówił Burmistrz Grzegorz Benedykciński -  Nie wiemy co się wydarzy. Firmy twierdzą, że nie mają gdzie tych śmieci wywozić. Obiór jest albo bardzo daleko, albo bardzo drogi. Nasz wpływ jako gminy na tę sytuację jest żaden. Chcieliśmy wykorzystać nasze składowisko w Kraśniczej Woli, by składować tam część niegroźnych odpadów. Zmniejszyło by to cenę. Mieszkańcy powiedzieli zdecydowanie nie i w związku z tym nie jesteśmy w stanie tej ceny obniżyć.

Władze Grodziska, w przypadku utrzymywania się wysokich cen, planują jednak pewne działania. - Jeżeli za rok okaże się że ceny nadal drożeją, będę zastanawiał się czy nie uruchomić własnego przedsiębiorstwa do zbiórki odpadów. Jednak doświadczenie pokazuje, że państwowe firmy wcale nie są tańsze. Jednak jeżeli okaże się, że cena dalej rośnie, podejmiemy decyzję o uruchomieniu własnego zakładu transportowego. - mówił nam Grzegorz Benedykcińśki.

Podczas wprowadzania reformy śmieciowej pojawiło się wiele głosów, że rynek zmonopolizuje kilka firm, które wkrótce będą żądały za odbiór odpadów horrendalnych cen. Z tego problemu jak na razie obronną ręką wychodzi Pruszków, któremu udało się utrzymać swój zakład. Tam przykładowo za obiór śmieci posegregowanych mieszkańcy zapłacą 17 zł/osobę miesięcznie. Czy powrócenie do wywozu śmieci przez ZGK może zmniejszyć koszty odbioru odpadów od mieszkańców, czy tylko pozwoli ukryć dopłaty z gminy do śmieci, gdy działalność takiej spółki okaże się nierentowana? Czy Państwa zdaniem Gmina powinna znaleźć możliwość na dofinansowanie systemu odbioru odpadów kosztem np. inwestycji?

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: