- Dzień dobry, chciałem odebrać worki do segregacji?
- Chyba kupić?
- Nie, odebrać, ostatnie stare worki odebrali Państwo ode mnie dziś.
- Nie mamy nowych worków.

Tak wyglądała moja rozmowa z panią w sali obsługi interesantów dziś rano, w grodziskim magistracie, gdy po telefonie jednej z czytelniczek dowiedziałem się, jak wygląda rozwiązanie przejściowe między ostatnim selektywnym odbiorem śmieci a ich odbiorem od 1 lipca.

Po chwili konsternacji, z punktu obsługi mieszkańców zostałem skierowany do Wydziału Ochrony Środowiska. Od niektórych mieszkańców śmieci zbierane selektywnie przez gminę zostały już odebrane, a w żadnej z ulotek, czy na stronach internetowych nie napisano, co robić w tym okresie.

Podczas krótkiej rozmowy w Wydziale Ochrony Środowiska dowiedziałem się, że śmieci mam na razie przechowywać według nowych zasad w... dowolnych workach, a jak będą już właściwe, to sobie przesypać.

Nie każdy lubi grzebać w miesięcznych śmieciach.

Faktem jest, że opakowania zbierane selektywnie powinny być pozbawione zawartości, ale pewne resztki i tak na nich pozostaną. Nie do końca mam ochotę zapoznawać się z nowym życiem, które przez miesiąc leżenia na słońcu zagnieździło się w pudełku po jogurcie, czy po miesiącu wracać wspomnieniami do kulinarnych uniesień nad zawartością opakowania po śledzikach. Dlatego, nie rozumiejąc problemu z dystrybucją nowych worków i będąc na miejscu, postanowiłem upewnić się w rozmowie z Burmistrzem, czy ten sposób zagospodarowania śmieci jest oficjalnym stanowiskiem gminy.

Na szczęście z informacji uzyskanych od niego wynika, że mieszkańcy zbierający odpady selektywnie do końca miesiąca mogą segregować śmieci według starych zasad i gromadzić je w starych workach. Pod koniec czerwca gmina odbierze je od mieszkańców.

Przetarg rozstrzygnięto, a dlaczego worków brak?

Grodzisk Mazowiecki i tak jest jedną z nielicznych gmin w Polsce, gdzie rozstrzygnięto przetarg na odbiór odpadów. Wygrało w nim Przedsiębiorstwo Usługowe Hetman sp. z o.o. z ceną 11 765 965,00zł za odbiór śmieci przez najbliższe 2,5 r. Koszty te są znacznie niższe niż planowano i na czerwcowej Sesji Rady Gminy Burmistrz będzie rekomendował obniżkę miesięcznej opłaty za odpady posegregowane do poziomu 9,80 zł i 17 zł za nieposegregowane.

Mają zostać także wprowadzone zniżki dla posiadaczy Kart Dużych Rodzin. Rodzina z trójką dzieci może liczyć na 25% upust, a z czwórką i więcej – 50%.

W przetargu na kolejnych miejscach z wyższymi cenami uplasowały się następujące firmy:

  • MPK sp. z o.o. z Ostrołęki – 12 064 953,66 zł.
  • Jarper Sp. z o.o. z Wólki Kosowskiej – 12 177 746,79 zł.
  • Eko Hetman sp. z o.o. z Nadarzyna – 12 986 019,86 zł.
  • Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie sp. z o.o.– 14 066 021,00 zł.
  • Sita Polska Sp. z o.o  – 14 388 884,13 zł.
  • P.P.H.U. Lekaro Jolanta Zagórska, z  gminy Wiązowna – 14 469 161,03 zł.
  • Zakład Gospodarki Komunalnej w Grodzisku Mazowieckim sp. z o.o. – 15 697 554,88 zł.
  • BYŚ Wojciech Byśkiniewicz, z Warszawy – 30 579 918,65 zł.

Umowa między gminą a Przedsiębiorstwem Usługowym Hetman sp. z o.o. podpisana będzie dopiero w najbliższy wtorek. Dopiero wówczas ustalone zostaną wzory worków i firma odpowiedzialna za wywóz śmieci, będzie mogła je zamówić. Czy uda się opracować wzór worków i je wyprodukować w nieco ponad 2 tygodnie dla niemal pięćdziesięciotysięcznej gminy? Czas pokaże.

Co z odpadami niesegregowanymi?

Tutaj sprawa nie jest już taka prosta, gdyż odpady te odbierają firmy prywatne, a nie gmina, dlatego po ostatnim wyznaczonym terminie odbioru odpadów lepiej przechowywać je w koszu w workach, zwłaszcza, że większość z nas od lipca dalej będzie miała te same kosze.

Umowa na śmieci ulega samorozwiązaniu, ale na dzierżawę kosza na śmieci już nie.

Na stronie grodzisk.pl w zakładce ustawa śmieciowa - najczęściej zadawane pytania możemy znaleźć taką informację:

Co należy zrobić z obecną umową?
Mieszkańcy powinni rozwiązać umowy zawarte z dotychczasowym przedsiębiorcą świadczącym usługi odbioru odpadów komunalnych, tak aby przestała obowiązywać z dniem 30 czerwca 2013 r. Obowiązek ten nie dotyczy umów zawartych z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Grodzisku Mazowieckim Sp. z o. o, ul. Sportowa 29. Należy zatem przeanalizować umowę zawartą z przedsiębiorcą, ponieważ różne firmy mają różne terminy rozwiązywania umów, i zgodnie z zawartymi tam zapisami wypowiedzieć ją we właściwym czasie. Część firm samodzielnie, bez ruchu ze strony mieszkańców rozwiązuje umowy, bądź informuje ich o fakcie o wygaśnięciu umowy z dniem 30 czerwca 2013 r.

Niestety, informacja ta nie oznacza tego, że ZGK po wygaśnięciu umowy śmieciowej zabierze od nas dzierżawiony kosz – umowa na dzierżawę kosza nie wygasa automatycznie. Z jednej strony, to dobrze, że będziemy mieli gdzie trzymać worki ze śmieciami, z drugiej – szkoda, że na żadnej ulotce tej informacji nie odnaleźliśmy.

Co po 1 lipca 2013?

Dziś, jako mieszkaniec Grodziska, nie wiem, jak będzie wyglądał odbiór odpadów segregowanych i niesegregowanych. Nie mam worków, w które mogę pakować śmieci i nie wiem, kiedy je wystawić. Jak zapewniał Burmistrz Grzegorz Benedykciński pod koniec czerwca do wszystkich dotrze nowy harmonogram odbioru odpadów. Jak będą wyglądały działania nowo wyłonionej firmy – zobaczymy w lipcu. Jeżeli tak wyglądają problemy w gminie, która jako jedna z niewielu w Polsce rozstrzygnęła przetarg, to czego mogą spodziewać się mieszkańcy gmin, gdzie procedury jeszcze trwają?

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: