Powraca temat uruchomienia SOR w Pruszkowie. Ministerstwo Zdrowia przesłało kolejne pismo do Wojewody Mazowieckiego z prośbą o podjęcie pilnych działań mających na celu zapewnienie należytej dostępności do świadczeń ratowniczych na rzecz mieszkańców powiatu pruszkowskiego i okolic.

Sprawa ma swój początek w 2019 r., kiedy to Rada Powiatu Grodziskiego podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego zaspokojenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców w zakresie usług świadczonych przez Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Grodziski SOR jest niezwykle obciążony, w dużej mierze przez mieszkańców z sąsiednich powiatów. Zdaniem radnych, rozwiązaniem problemu byłoby np. utworzenie SOR w liczącym ponad 165 tys. mieszkańców powiecie pruszkowskim.

Już w czerwcu 2019 r. Ministerstwo Zdrowia przesłało w tej sprawie pismo do ówczesnego Wojewody – pochodzącego z Pruszkowa, obecnego Posła Zdzisława Sipiery. Niestety, nie rozwiązało to problemu. Podobne pismo zostało przesłane w ostatnim czasie do obecnego Wojewody – byłego Ministra Zdrowia –Konstantego Radziwiłła. Czy osoba od dawna związana z resortem zdrowia rozwiąże ten bardzo ważny dla mieszkańców naszej okolicy problem?

Niestety, głównym problemem jest tu zakres usług, jak i wyposażenie dwóch pruszkowskich szpitali – żaden z nich nie jest w stanie samodzielnie uruchomić SOR, gdyż nie spełnia minimalnych wymagań. Z drugiej strony organami założycielskimi są samorządy, a nie Wojewoda i Minister Zdrowia. Czy zapewnią oni środki na otwarcie i funkcjonowanie niezbędnych oddziałów i zakupy sprzętu? Czy Wojewoda Mazowiecki wraz z okolicznymi samorządowcami znajdą rozwiązanie tego problemu? Będziemy o tym informować w najbliższych numerach naszej gazety.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: