Samorząd województwa mazowieckiego uruchomił kolejne środki UE na pomoc specjalistycznym szpitalom w walce z COVID-19. Ma to na celu przygotowanie się na jesienną falę zachorowań, która może nadejść wraz z zachorowaniami na grypę. Wśród beneficjentów jest również placówka z Grodziska.

To już kolejna taka pomoc dla szpitali na Mazowszu. Do tej pory przekazano placówkom specjalistyczny sprzęt i środki ochrony o wartości 150 mln zł. W drugim etapie będzie to 105 mln zł na zakup środków ochrony indywidualnej, aparatury medycznej i wyposażenia czy na niezbędne prace remontowe. To pozwolić ma na przygotowanie szpitali, aby były w ciągłej gotowości do pomocy pacjentom.

- Niestety ostatnie statystyki wskazują, że zamiast wygaszać się, epidemia koronawirusa coraz bardziej się rozwija. W skali kraju mamy przekroczoną liczbę 700 przypadków dziennie. Z dnia na dzień statystyki są coraz gorsze. Tylko na Mazowszu odnotowano w sumie 6 700 przypadków, i aby przygotować mazowieckie szpitale na jesienną falę dodatkowych zachorowań, rozpoczęliśmy starania o zwiększenie puli środków unijnych, przeznaczonych na ten cel – mówi Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej.

W stanie podwyższonej gotowości jest także Szpital Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim, który stanowi istotny punkt leczenia specjalistycznego dla 5 powiatów.

- Te 6 mln zł, które otrzymaliśmy to absolutna potrzeba, za co Marszałkowi bardzo dziękujemy. Dzięki tym środkom kupimy tomograf komputerowy, wymienimy przestarzałe kardiomonitory wraz centralą dla  Oddziału Intensywnej Terapii Medycznej. Zakupimy również analizator parametrów krytycznych dla SORu, dwa defibratory i mikroskop do operacji neurochirurgicznych głowy. Szpital wzbogaci się także o dwa defibrylatory oraz urządzenie do odwróconej osmozy dla stacji dializ. Urządzenie bardzo ważne, ponieważ dzięki niemu filtrowana w nim woda zasila aparaty  do dializoterapii, do których podłączeni są chorzy pacjenci. Wydzielimy dwułóżkową salę wybudzeń w zakładzie diagnostyki endoskopowej dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19, u których występuje konieczność wykonania pilnego badania lub zabiegu endoskopowego – wymienia Dyrektor Placówki Krystyna Płukis.

Dodatkowo szpital  zmodernizuje kilka łazienek w salach chorych a w izolatkach wykona śluzy.  W salach intensywnego nadzoru, kardiologicznego, neurologicznego – udarowego  i w SOR wymieniony zostanie system przyzywowy nowej generacji umożliwiający szybkie wezwanie personelu przez pacjenta -  Jak podkreśla Dyrektor Szpitala są to niezbędne działania, które zwiększą bezpieczeństwo pacjentów jak i personelu.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: