Od soboty obowiązują wyższe mandaty za niedopilnowanie psa w przestrzeni publicznej. Kary mogą sięgać nawet 500 zł. Co zatem zrobić, by tego uniknąć?

10 kwietnia weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o zaostrzeniu kar dla właścicieli psów za brak należytej opieki nad zwierzęciem. Oprócz mandatów, wynoszących od 50 do 250 zł za nieupilnowanie psa podczas spaceru, doszła jeszcze jedna kara. Gdy zachowanie czworonoga będzie stwarzać zagrożenie dla ludzi, może się to skończyć nałożeniem mandatu w wysokości 500 zł. Najlepszym sposobem na uniknięcie kary jest oczywiście trzymanie psa na smyczy. Jest to także obowiązek, który określa regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie danej gminy czy miasta. W Pruszkowie zapis mówi jasno: pies musi być wyposażony w obrożę trwale oznakowaną w sposób umożliwiający ustalenie jego właściciela. Dodatkowo należy wyprowadzać każdego psa na smyczy. Wyjątek tu stanowią miejsca mało uczęszczane przez ludzi, gdy właściciel ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad zachowaniem zwierzęcia. Te zasady nie dotyczą oczywiście psów ras uznawanych za agresywne, które w każdej sytuacji powinny być wyprowadzane na smyczy i w kagańcu.

Pozostaje jednak pytanie: Co zrobić, by nasz psiak mógł się wybiegać? Czy musimy uprawiać jogging po osiedlu razem z pupilem? Niekoniecznie. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w mieście, jest budowa wybiegów dla psów. Z takiego rozwiązania mogą od kilku lat korzystać mieszkańcy Pruszkowa. Tu obok Areny Pruszków jest Psi Park Ogródek Agility. Oprócz tego, że psy mogą bawić się na dostosowanym podłożu (ziemia, piasek, trawa, żwir), mają do dyspozycji także liczne przeszkody. Są to m.in. poprzeczki do przeskoków, tunele, pochylnie, równoważnie czy tyczki do slalomów. Plusem jest także,  że obiekt jest ogrodzony i czynny całą dobę. Wybieg powstał 4 lata temu w ramach Pruszkowskiego Budżetu Obywatelskiego, czyli według projektu zgłoszonego przez jednego z mieszkańców.

Problem stanowi jednak to, że takich obiektów jest stanowczo za mało i nie każdy ma czas lub chęci, by wybrać się na taki plac zabaw, znajdujący się w znacznej odległości od miejsca zamieszkania.  Psi wybieg to wciąż nie jest popularny temat i wiele gmin nie korzysta z takich rozwiązań. Czy uważają Państwo, że podobne obiekty potrzebne są w Waszej okolicy? Może warto iść śladem mieszkańców Pruszkowa i zgłosić taki projekt do lokalnego Budżetu Obywatelskiego?

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: