Złóż wniosek o 800 plus

Rusza nabór wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rozpocznie się on 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r. Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2024 r. ZUS wypłaci pierwsze świadczenie do 30 czerwca 2024 r.

– Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów. Żeby otrzymać wsparcie na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 1 lutego 2024 r. – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wnioski będzie można złożyć za pośrednictwem:

  • bezpłatnej aplikacji mZUS
  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • bankowości elektronicznej
  • portalu Emp@tia.

Jeśli wniosek o świadczenie złożono na okres 2023/2024 w aplikacji mZUS i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby można je edytować.

– Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Pisma, informacje i decyzje przekazywane są elektronicznie przez PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 800 plus, rodzice otrzymają powiadomienie e-mailem, SMS-em lub w aplikacji - podkreśla rzecznik.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2024 r. ZUS wypłaci pierwsze świadczenie do 30 czerwca 2024 r. Jeśli wniosek wpłynie w maju 2024 r. uprawniony świadczenie otrzyma do 31 lipca 2024 r. wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu 2024 r. to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia 2024 r. także z wyrównaniem od czerwca. Świadczenia na podstawie wniosków, które wpłyną od lipca będą już wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: