Tę prostą zasadę od początku roku policjanci przypominają wszystkim użytkownikom dróg. Ostatnio mogli się o tym przekonać również kierowcy przejeżdżający ulicami powiatu grodziskiego, gdzie funkcjonariusze drogówki prowadzili działania prewencyjno-kontrolne w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ich celem było przede wszystkim zmniejszenie ryzyka powstawania niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Podczas działań policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowanie kierujących pojazdami. Niektórym z nich trzeba było przypomnieć przepisy i zasady bezpieczeństwa oraz zastosować zaostrzone od 1 stycznia kary.

Podczas działań, prowadzonych pod koniec stycznia na wybranych odcinkach dróg w powiecie grodziskim, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego dokonywali pomiaru prędkości, sprawdzali stan trzeźwości kierujących, uprawnienia do kierowania, stan techniczny pojazdów oraz reagowali na inne przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym. Kontrole dotyczyły przede wszystkim kierowców samochodów, w tym prędkości jazdy i  zachowania wobec pieszych i innych uczestników ruchu. Ich celem było zmniejszenie do minimum zagrożeń na drogach.

Mimo wejścia w życie przepisów zaostrzających kary dla uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia, 29 wczorajszych kontroli zakończyło się ukaraniem wysokim mandatem kierowców, którzy jechali z nadmierną prędkością. 4 z nich złamało ten ważny przepis drogowy w pobliżu przejścia dla pieszych. Wyjątkowym miejscem, w którym było zatrzymanych aż 12 kierujących, jadących z nadmierną prędkością, okazała się ul. Traugutta w Grodzisku Maz. Podczas działań policjanci zatrzymali trzem kierującym dowody rejestracyjne.

Przypominamy, że nadmierna prędkość pojazdów, zwłaszcza w obszarach zabudowanych, jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach. Przy wyższych prędkościach kierowca ma mniej czasu na przetworzenie informacji otrzymanych z otoczenia,  na podjęcie decyzji i  samą reakcję. Im wyższa prędkość, tym dłuższa droga hamowania i tym trudniej uniknąć zdarzenia drogowego, które może być nawet tragiczne w skutkach. Dlatego policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i rozsądek do wszystkich uczestników ruchu i planują już kolejne wzmożone działania na drogach.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Kto łamie przepisy drogowe, płaci wysokie mandaty


To może Cię zainteresować: