Edukacja ekologiczna w Golach – dzieci zbierają elektrośmieci

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Marii Konopnickiej w Golach dołączył do V edycji akcji zbierania elektrośmieci pod hasłem „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Została zainicjowana przez nauczycielkę szkoły podstawowej, Katarzynę Łażewską, a zorganizowali ją uczniowie klasy 7. Pani dyrektor Dorota Bełza wspomniała, że starania o udział w akcji szkoła podjęła już w zeszłym roku, niestety starania te zostały pokrzyżowane przez pandemię. V edycja akcji objęła dotąd swoim zasięgiem ponad 330 szkół w województwach lubelskim i świętokrzyskim, a teraz została uruchomiona również w mazowieckim oraz podkarpackim.

Uczniowie mogą nauczyć się lepiej dbać o środowisko – nie trzeba wyrzucać elektrośmieci do rowu lub wywozić do lasu. Można zorganizować zbiórkę takich śmieci w swojej okolicy, oddać swoje i pomóc swoim sąsiadom. Tym bardziej, ze w tej chwili więcej siedzimy w domu, dzieci ponownie mają też nauczanie zdalne.

Uczniowie klasy 7 reklamują akcję, stworzyli film promocyjny. Za każdą tonę zebranych śmieci otrzymają 100 zł, za które będą mogli kupić w wyznaczonych punktach potrzebne im w szkole materiały.

Warto więc zostawiać jak największe gabaryty – może to być różnego typu sprzęt RTV AGD, w tym pralki, lodówki, telewizory, a także baterie (niektóre dużo ważą), komputery, drukarki, myszy, klawiatury komputerowe, elektryczne urządzenia ogrodowe (np. kosiarki) i inne. Dokładną listę zbieranych „śmieci” można sprawdzić tutaj.

Pod żadnym pozorem nie zostawiamy żarówek i świetlówek!

Akcja trwa do 30.03, po tym terminie śmieci odbierze firma zajmująca się profesjonalnie przetwarzaniem tego typu odpadów. Śmieci zostawiamy za bramą od strony sklepu ABC na terenie szkoły podstawowej. Brama szkoły otwarta w sobotę, poniedziałek, wtorek w godz. 7-15, poza tymi godzinami trzeba umówić się wcześniej telefonicznie, tel. do sekretariatu 46-856-09-02.

W przypadku chęci oddania przez firmy sprzętu pochodzącego z likwidacji prosimy o wypełnienie protokołu, celem uzyskania Karty Przekazania Odpadów.

Szkoły zainteresowane udziałem powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy głównego organizatora. Więcj o akcji i dane kontaktowe można znaleźć tutaj.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: