W Grodzisku Maz. rozpoczęły się oficjalnie długo zapowiadane obchody 500-lecia miasta. Bogaty program wydarzeń podzielony został tematycznie tak, by każdy tydzień poświęcony był innej dziedzinie i innym osobom, ważnym dla historii i rozwoju Grodziska. Pierwszy tydzień należał do służb mundurowych.

W ostatnim tygodniu mieszkańcy Grodziska Maz. mieli okazję uhonorować i zapoznać się z działaniami wszystkich służb mundurowych, działających na terenie miasta. To właśnie im przecież zawdzięczmy porządek i bezpieczeństwo, to oni są bezustannie gotowi, by chronić i pomagać, a przy tym mogą pochwalić się wieloletnimi osiągnięciami i tradycjami. Nic dziwnego więc, że obchody 500-lecia miasta rozpoczęły się właśnie od takiego celebrowania, co zbiegło się z obchodami ważnych świąt państwowych.

Steńczyk-Osiecka – koncert w Parku

Już 1 maja w Parku Skarbów odbył się koncert poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej. Takie przeboje, jak „Niech żyje bal” czy „Kiedy mnie już nie będzie” wykonali dla zebranych uznani artyści, nagradzani m.in. na festiwalach „Pamiętajmy o Osieckiej”.

Obóz harcerski

Po koncercie oficjalnie w parku otwarty został Obóz Harcerski, który przez cały tydzień kusił mieszkańców innymi aktywnościami. – Mamy tydzień mundurowy i jako harcerze mogliśmy się zaprezentować. Pomysłem, ustalonym z Urzędem Miasta, był właśnie taki pokazowy obóz harcerski, aby ci, co nie byli albo ci, co kiedyś bywali, mogli sobie przypomnieć, jak to było na obozach harcerskich lub zachęcić się do uczestnictwa w nich – mówi Aleksandra Zegarska. – Na miejsce przybyli wszyscy harcerze z grodziskiego hufca, w tym z Podkowy Leśnej, Adamowizny i Izdebna Kościelnego. Przygotowaliśmy bogaty program, w którym każdego dnia czekały inne propozycje. Była kuchnia, gry terenowe, pokazy obrzędowości, ogniska, śpiewanki i musztry.
Po uroczystościach związanych z obchodami Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja, mieszkańcy Grodziska mogli podziękować cichym bohaterom za ich codzienną służbę, a przy tym rodzinnie spędzić wolny czas. Zaczęliśmy od strażaków, którzy 4 maja obchodzili swoje święto.

Święto strażaków

Na parkingu przy Mediatece, z okazji 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Maz. i 125-lecia OSP Grodzisk Maz., odbyły się uroczystości strażackie wraz z prelekcjami, pokazami ratownictwa i sprzętu, konkursy i gry dla dzieci, wystawa modeli wozów gaśniczych, kuchnia polowa oraz potańcówka.

Dzień Straży Miejskiej

Podczas Dnia Straży Miejskiej w Parku Skarbków również nie brakowało atrakcji. Strażnicy przygotowali miasteczko ruchu drogowego, pokazy sprzętu i radiowozów, konkursy z nagrodami, animacje dla najmłodszych, w tym także spotkanie z inspektorem Pandą. W promocję zawodu włączyli się także policjanci, którzy oprócz prezentacji sprzętu i wyposażenia oraz konkursów, zapoznali mieszkańców z historią grodziskiej Policji oraz pracą policjanta i technika kryminalistyki. Niezwykle ciekawe dla uczestników były także prezentacje policyjnych pomocników, czyli koni i psów służbowych, a także zajęcia sprawnościowe dla uczniów szkół podstawowych i przedszkoli oraz tradycyjny mecz piłkarski pomiędzy funkcjonariuszami a samorządowcami.

Dzień Policji

Motoserce

Weekend również należał do bardzo udanych. W sobotnie popołudnie Park Skarbków wypełnił się motocyklami i ich miłośnikami. W ramach dobrze znanej w Grodzisku akcji Motoserce i Dnia Ratownictwa Medycznego odbyły się liczne pokazy i parada motocyklistów, którzy oficjalnie rozpoczęli sezon. Przez cały czas trwania wydarzenia mieszkańcy mieli zapewnioną kuchnię polową i inne atrakcje, a na zakończenie dnia również koncert rockowy w wykonaniu zespołu NADMIAR. Zaś w niedzielę, na zakończenie jakże ciekawego i pełnego dobrej zabawy tygodnia, zaprezentować się mogły Mundurowe Orkiestry Dęte, które rozpoczęły dzień od uroczystego przemarszu ulicami miasta. Nie mogło oczywiście zabraknąć pokazu musztry w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i Orkiestry Dętej OSP Nadarzyn. W pierwszym tak dużym wydarzeniu z udziałem Orkiestr, wzięły udział również inne zawodowe orkiestry dęte z Mazowsza, w tym Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Festiwal Mundurowych Orkiestr Dętych

 

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: