Jaktorów będzie miał herb

Chodź wiele osób nie miało tego świadomości, gmina Jaktorów nie ma oficjalnego herbu. Znany wszystkim wizerunek tura, nie był przyjęty w sposób formalny przez radnych. Ten stan zmieni się wkrótce. Na ostatniej sesji Rady Gminy, radni przyjęli projekt herbu, flagi oraz pieczęci herbowej. Projekty jeszcze musi zatwierdzić MSWiA.

Przystępując do tworzenia herbu gminy Jaktorów, oparto się na lokalnej tradycji i osobliwościach regionu – odwołując się do warunków naturalnych - wyjątkowego położenia geograficzno-przyrodniczego gminy ulokowanej na Równinie Łowicko-Błońskiej  w części, która do XIX w. pokryta była puszczą. Na terenie gminy Jaktorów będącym domeną królewską, na obszarze tzw. Puszczy Jaktorowskiej występowały liczne siedliska tura, który ostatecznie wyginął tu w 1627 r.  Tur jest symbolem dzielności, pracowitości, wspaniałomyślności, wytrwałości. Korona nad głową tura odnosi się do stosunków własnościowych i królewskich przywilejów nadanych jaktorowskiemu społeczeństwu na dozór i opiekę nad turami. Liście dębu z owocami (żołędziami) nawiązują do pradawnej Puszczy Jaktorowskiej, w której żyły tury żywiące się m.in. żołędziami. Pozostałości  Puszczy zachowały się do czasów obecnych, w postaci znacznych fragmentów lasu. Sam dąb w heraldyce jest symbolem siły, potęgi i piękna.

Oprócz godła istotnym elementem składowym herbu są barwy, zarówno godła, jak i pola tarczy, w którym jest ono umieszczone. Dla pola tarczy przyjęto jedną barwę – czerwoną, dla głowy tura – czarną. Korona oraz liście dębu z owocami są barwy złotej.

Jak Państwo oceniacie nowy herb gminy? Czekamy na opinie!

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Jaktorów ma nowy herb


To może Cię zainteresować: